Այսօր` դեկտեմբերի 15-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շեւքեթ Շայդուլինը հանդիպել է Սանահինի երկաթուղայինների հետ եւ նրանց խոստացել, որ Սանահինի լոկոմոտիվային դեպոյի աշխատակիցների հետ 5 տարվա աշխատանքային պայմանագիր կնքել եւ որ դեպոյի կարգավիճակի փոփոխմամբ կրճատումներ չեն լինի:
Հանդիպումը կայացել է ավելի քան մեկ ամիս տեւած լարվածությունից հետո, որի  պատճառը Շայդուլինի նոյեմբերի 4-ի հրամանն էր, որի համաձայն դեկտեմբեր 1-ից Սանահինի լոկոմոտիվային դեպոն միացվել է Գյումրիի լոկոմոտիվային դեպոյին` վերափոխվելով շրջադարձային դեպոյի: Շայդուլինը հավաքվածներին ասել է, որ դեպոն ինքը համարում է իր տունը: «Ես կարծես այստեղ եմ ապրում: Այս հանգույցը հարկավոր է մեզ: Նայելով շուրջս` ես մտածեցի, որ այստեղ կարելի է աշխատատեղեր ստեղծել: Ես կախարդական փայտիկ չունեմ, որի մի հարվածով, օրինակ, Հայաստանում նավթ կլինի, կամ մարդիկ լավ կապրեն, բայց մենք արդեն ձեւավորվում ենք որպես լավագույն ընկերություն եւ ճգնաժամից հետո ուժեղ, լավագույն ընկերություն կդառնանք»,- ասել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը:
Սանահինի դեպոյի աշխատակիցների հետ հանդիպումը, սակայն, չի ստացվել, քանի որ հանդիպման կեսից հավաքվածները լքել են դահլիճը: Այս ամենից հետո ընկերությունը խոստացել է 5 տարվա պայմանագիր կնքել նրանց հետ:
Նշենք, որ ընկերությունն արդեն հաստատել է նոր հաստիքացուցակը, համաձայն որի դեկտեմբերի 1-ից Սանահինի դեպոյում աշխատելու է 146 մարդ` 70-ը Գյումրիի դեպոյի կազմի մեջ ներառվող հանգույցում, 76-ը` գծային մեքենայացված ուղեմասի կազմում: Սանահինի` այլեւս շրջադարձային դեպոյում անաշխատանք է մնալու շուրջ 100 մարդ:

Руководство компании «Южно-Кавказские железные дороги» (ЮКЖД) сегодня, 15 декабря, на встрече с сотрудниками Санаинского локомотивного депо обьявило о намерении заключить пятилетний трудовой договор с 146 работниками, попытавшись убедить последних в том, что сокращений не будет.
После продолжавшейся больше месяца напряженности в Санаинском депо, причиной которой стал приказ генерального директора ЮКЖД Шевкета Шайдулина от 4 ноября о том, что Санаинское депо с 1 декабря соединяется с Гюмрийским, Шайдулин встретился с работниками депо, чтобы объяснить им необходимость данного решения, назвав депо своим домом. «Я, кажется, здесь живу. Я осмотрелся и подумал, что можно создать новые рабочие места. У меня нет волшебной палочки, с помощью которой я могу создать в Армении нефть или сделать так, чтобы люди хорошо жили, но мы на сегодняшний день находимся на пути становления одной из самых успешных компаний после кризиса», - заявил гендиректор ЮКЖД.
Однако встреча не удалась - работники до конца его не дослушали и покинули зал. После этого руководство пообещало заключить пятилетний трудовой договор с 146 работниками.
Отметим, что компания уже утвердила новый список окладов, согласно которому с 1 декабря в Санаинском депо будет работать 146 человек – 70 человек в сети, включенной в состав Гюмрийского депо, а 76 – в линейной машинизированной части Гюмрийского депо. В Санаинском уже оборотном депо останутся работать около 100 человек.