ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Նամըք Թանը կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում անդրադարձել է ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի տապալմանը եւ այդ ուղղությամբ հետագա զարգացումներին։
Թուրքական CNNturk-ի փոխանցմամբ՝  Նամըք Թանը նշել է, թե վերջին օրերին թուրքական հասարակությունը հայկական նախագծի դեմ հանդես եկավ աննախադեպ ակտիվությամբ, որը շատ է ուրախացրել թուրքական իշխանություններին։ «Թիվ 252 բանաձեւի տապալմամբ մեր անելիքները չեն վերջանում։ Մենք հասկանում ենք, որ նման նախագծեր կրկին կհայտնվեն ԱՄՆ Կոնգրեսում եւ դրանց դեմ պետք է ավելի վճռական եւ միասնական պայքարենք»,-շեշտել է Թանը։
Հարցին, թե ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվել հայկական բանաձեւն օրակարգ չներառելու համար, Նամըք Թանը պատասխանել է, թե իրենք զանգահարել են բոլոր կոնգրեսականներին՝ ուշադրություն չդարձնելով՝ նրանք հանրապետակա՞ն են, թե՞ դեմոկրատ։ «Հիմա էլ զանգում եւ շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր կոնգրեսականներին։ Ինձ չի հաջողվել միայն Նենսի Փելոսիի հետ ուղիղ կապ հաստատել»,-նշել է թուրք դեսպանը։

Посол Турции в США Намык Тан на пресс-конференции прокомментировал провал в Конгрессе США резолюции, осуждающей Геноцид армян 1915 года  в Османской империи и последующее развитие событий.
Как передает CNNturk, Намык Тан отметил, что в последние дни турецкое общество выделилось беспрецедентной активностью против армянской резолюции, что очень порадовало власти страны. «Провалом резолюции №252 наша работа не кончается. Мы понимаем, что подобные резолюции вновь появятся в Конгрессе США. И против них мы должны бороться более решительно и сплоченно», – отметил Тан.
Отвечая на вопрос о том, какие были приняты меры, чтобы армянская резолюция не была внесена в повестку, Намык Тан сказал, что они позвонили всем конгрессменам, независимо от того это республиканец или демократ. «А теперь звоним и благодарим всех конгрессменов. Мне не удалось войти в контакт только с Нэнси Пелоси», – сказал турецкий посол.