ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Նամըք Թանը կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում անդրադարձել է ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի տապալմանը եւ այդ ուղղությամբ հետագա զարգացումներին։
Թուրքական CNNturk-ի փոխանցմամբ՝  Նամըք Թանը նշել է, թե վերջին օրերին թուրքական հասարակությունը հայկական նախագծի դեմ հանդես եկավ աննախադեպ ակտիվությամբ, որը շատ է ուրախացրել թուրքական իշխանություններին։ «Թիվ 252 բանաձեւի տապալմամբ մեր անելիքները չեն վերջանում։ Մենք հասկանում ենք, որ նման նախագծեր կրկին կհայտնվեն ԱՄՆ Կոնգրեսում եւ դրանց դեմ պետք է ավելի վճռական եւ միասնական պայքարենք»,-շեշտել է Թանը։
Հարցին, թե ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվել հայկական բանաձեւն օրակարգ չներառելու համար, Նամըք Թանը պատասխանել է, թե իրենք զանգահարել են բոլոր կոնգրեսականներին՝ ուշադրություն չդարձնելով՝ նրանք հանրապետակա՞ն են, թե՞ դեմոկրատ։ «Հիմա էլ զանգում եւ շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր կոնգրեսականներին։ Ինձ չի հաջողվել միայն Նենսի Փելոսիի հետ ուղիղ կապ հաստատել»,-նշել է թուրք դեսպանը։

At a press conference, Turkish Ambassador to the U.S. Namik Tan commented on the failure of Resolution 252 at the U.S. House of Representative.
He pointed out that Turkish society has lately shown unprecedented resistance to the Armenian Resolution, and the authorities are happy about it. He stated that the work will be continued, as it was not the last Armenian resolution submitted to the U.S. Congress. Ambassador Tan called for a more resolute struggle against such initiatives.
As to what measures were taken to prevent the resolution from being put on the U.S. House agenda, Ambassador Tan said all the U.S. Congressmen received telephone calls. Now the Turkish side is calling to thank them. Ambassador Tan said he could not only get in touch with Nancy Pelosi, he said.