Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առընչը ելույթով հանդես է եկել իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության Հաթայի նահանգային համաժողովին՝ անդրադառնալով նաեւ Հայոց ցեղասպանության խնդրին:
Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ՝ Բյուլենթ Առընչը նշել է, թե օսմանյան ժամանակաշրջանում հայերը խորհրդարանում տեղեր են ունեցել: «Սակայն հայերը Առաջին համաշխարհայինի տարիներին ապստամբեցին եւ զենք օգտագործեցին: Այն ժամանակ ստիպված են եղել հայերին տեղահանել, որի ընթացքում տեղի ունեցած բացասական դեպքերի պատճառով Հայաստանը եւ հայկական Սփյուռքն արդեն 90 տարի է մեզ մեղադրում են 2 միլիոն հայերի սպանության համար»,-ասել է Առընչը:
Թուրքիայի փոխվարչապետը պնդել է, թե իրենք ցեղասպանություն արած անձանց որդիներ չեն: «Մենք հայերին չենք ցեղասպանել, մենք ուրիշ երկրների նման չենք: Ցեղասպանությունից խոսողները թող Բոսնիային օրինակ բերեն»,-շեշտել է Բյուլենթ Առընչը:

At the meeting of “Justice and Development” Party, Turkish Deputy Prime Minister Bulent Arinc touched upon the Armenian Genocide.
According to him, Armenians were full-fledged members of Turkish society and took seats in the parliament of Ottomn Turkey. “However, during the World War I, Armenians took arms and we were forced to deport them. It has been 90 years we have been accused of killings of 2m Armenians because of these events,” Turkish Zaman daily quotes Arinc.
The Deputy Premier stressed they are not descendants of Turks, having committed a genocide.  “We did not perpetrate genocide like other countries. It would be better for those speaking of genocide to cite an example of Bosnia,” he said.