Ադրբեջանի իշխանությունների բազմաթիվ ռազմատենչ հայտարարությունները հռետորաբանություն են, իսկ ադրբեջանցիների կողմից պատերազմի վերսկսումը իրատեսական չէ։ Այս մասին փետրվարի 24-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը՝ նշելով, որ ադրբեջանական հայտարարություններին պետք է ուշադրություն դարձնեն միջազգային կառույցները։
«Պետք է արձագանքել Ադրբեջանի ռազմական կոչերին։ Միջազգային հանրությունը ԵԱՀԿ գլխավորությամբ պետք է որոշումներ ընդունի այս հարցի կապակցությամբ, քանի որ Բաքվի իշխանությունների պատերազմի վերսկսման հնարավորության մասին հայտարարությունները մի շարք միջազգային նորմեր են խաթարում, ինչպես նաեւ խանգարում են խաղաղ կարգավորման գործընթացին»,- նշել է Կազիմիրովը։
Ասուլիսի մեկ այլ բանախոս, Ռուսաստանի սեւծովյան-կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական եւ սոցիոլոգիական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը ներկայումս զբաղված է պատմական իրողությունների խեղաթյուրմամբ։ Զախարովն ընդգծել է, որ ինքը մասնագիտությամբ պատմաբան է, եւ հասկանում է, որ իրականում Ադրբեջանն այժմ ապատեղեկատվության քարոզարշավ է տանում, խեղաթյուրելով պատմությունը, այդ թվում՝ Խոջալուի ու Սումգայիթի դեպքերը։
Վերլուծական ինստիտուտի տնօրենը նկատել է որ վերջին շրջանում Արեւմուտքը ակտիվ դեր է ստանձնել Հարավային Կովկասի հակամարտությունների լուծման հարցերում։ «Ռուսաստանը պետք է հիմնական դերն ունենա ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ եւ հստակ ձեւակերպի իր դիրքորոշումն այս հարցում»,- ասել է Զախարովը։

Azerbaijan is unlikely to resume hostilities, while numerous statements of Azerbaijani politicians are mere military rhetoric, said former OSCE Minsk Group Co-Chair.
At a press conference dedicated to settlement prospects for the Nagorno-Karabakh conflict, Vladimir Kazimirov said one should not respond to Azerbaijan’s military rhetoric, the Russian aif.ru website reported.
“The world community led by the OSCE should decide on the issue, as numerous threats to resume war voiced by the Azerbaijani administration undermine international legal norms and hinder peaceful resolution of the conflict,” he said.
Vladimir Zakharov, Director of the Institute for Political and Social Research of the Black Sea and Caspian region, told the journalists the truth is that Azerbaijan is engaged in propaganda, distortion of historical facts, including the Khojalu events and refuting the 1988 pogroms in Sumgait.
Zakharov also stressed the West has been recently playing a more active role in the South Caucasian conflicts. “Russia should play an active role in the Karabakh peace process and take clear stance,” the expert concluded.