ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի հենց առաջին նիստին հայկական պատվիրակությունը կրկին խստորեն հայտարարել է ԼՂՀ հարցով ենթահանձնաժողովի ստեղծման անթույլատրելիության մասին։ Ապրիլի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարեց  ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը։
Նա նաեւ հայտնեց, որ ենթահանձնաժողովի ղեկավար Հուգլա ի Կոստային առանձին ասել է, որ ենթահանձնաժողովի աշխատանքը հղի է բանակցային  գործընթացում լրացուցիչ լարվածության առաջացնելու տեսանկյունից։
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Հայոց ցեղասպանության եւ հույների զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ Ստրասբուրգում  արած հայտարարությանը՝ Հարությունյանը նշեց. «Թուրքիայի վարչապետի կոշտ հայտարարություններն այս առումով մեկ անգամ եւս վկայում են Անկարայի կողմից վարվող անզիջում քաղաքականության մասին»։
Նշենք, որ ԵԽԽՎ-ում ԼՂՀ հարցով ենթահանձնաժողով ստեղծելու Ադրբեջանի պատվիրակության ջանքերը հաջողությամբ պսակվել էին մի քանի ամիս առաջ։ Երեւանում այդ ենթահանձնաժողովի աշխատանքն անարդյունավետ են համարում՝ նշելով, որ ղարաբաղյան հարցի քնարկման միակ ձեւաչափը պետք է մնա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։

Армянская делегация прямо на первом заседании весенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы жестко заявила о неприемлемости существования подкомиссии ПАСЕ по Нагорному Карабаху. Об этом на пресс-конференции в Ереване 18 апреля заявил глава армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян.
Он также сообщил, что отдельно заявил главе подкомиссии Куклай Косте о том, что ее работа чревата внесением дополнительной напряженности в переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта.
Касаясь заявлений премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Страсбурге о Геноциде армян и о массовых убийствах греков, Арутюнян отметил: «Жесткие заявления турецкого премьера по этим вопросам еще раз свидетельствуют о бескомпромиссности Анкары и неизменности проводимого ею политического курса».
Напомним, что несколько месяцев назад многолетние усилия азербайджанской делегации по восстановлению работы подкомиссии ПАСЕ по Нагорному Карабаху увенчались успехом. В Ереване же ее работу продолжают считать контрпродуктивной, подчеркивая: единственным форматом рассмотрения карабахского вопроса должна оставаться Минская группа ОБСЕ.