ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը ղարաբաղյան հարցում այդ կազմակերպության դերը չի տեսնում։ Մայիսի 23-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը մասնակցեն ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ զորքերը։
Ռաչինսկու խոսքով, դա էթնիկ-տարածաշրջանային հարց է, որի լուծումը կախված է երկու հարեւան երկրներից։ «Այլ երկրները բանակցությունների ընթացքում կարող են հանդես գալ միայն որպես միջնորդներ»։
Դեսպանը նաեւ հույս հայտնեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ղարաբաղյան հակամարության կարգավորման ճանապարհին երբեւէ փոխզիջումային լուծում կգտնեն։
«Խաղաղապահ զորքերի անհրաժեշտությունը կլինի այն ժամանակ, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ համաձայնագիր ստորագրվի։ Սակայն  խաղաղապահ ուժերի առկայությանը դեմ են Իրանը եւ Ռուսաստանը»,- ասաց Ռաչինսկին։
Դեսպանը նաեւ կանխատեսեց, որ հեռավոր ապագայում ՆԱՏՕ-ի մասնակցությունը տարածաշրջանում, տեսնում է բացառապես տեխնիկական աջակցման պլանում։

YEREVAN. – NATO Secretary General sees no role of alliance in Karabakh conflict resolution, Polish Ambassador to Armenia Zdzislaw Raczynsky told a press conference on Monday, commenting on the question whether NATO peacekeeping forces may participate in the Karabakh peace process.
According to the diplomat, this is an ethnic-regional process and its solution depends on the two neighboring countries’ will. “Other states may only act as a mediator,” Raczynsky noted.
The Ambassador also expressed hope that Armenia and Azerbaijan will once find a compromising solution to the conflict.
“The presence of peacekeeping forces will be needed only when Armenia and Azerbaijan sign an agreement. However, Iran and Russia speak against deployment of peacekeeping forces.  Meanwhile, I can say that other forces, in particular the EU peacekeepers, may carry out the mission,” he stressed.
The ambassador also forecasted NATO’s involvement in the regional processes, solely in terms of technical support, particularly mine clearing and use of innovations