ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը ղարաբաղյան հարցում այդ կազմակերպության դերը չի տեսնում։ Մայիսի 23-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը մասնակցեն ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ զորքերը։
Ռաչինսկու խոսքով, դա էթնիկ-տարածաշրջանային հարց է, որի լուծումը կախված է երկու հարեւան երկրներից։ «Այլ երկրները բանակցությունների ընթացքում կարող են հանդես գալ միայն որպես միջնորդներ»։
Դեսպանը նաեւ հույս հայտնեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ղարաբաղյան հակամարության կարգավորման ճանապարհին երբեւէ փոխզիջումային լուծում կգտնեն։
«Խաղաղապահ զորքերի անհրաժեշտությունը կլինի այն ժամանակ, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ համաձայնագիր ստորագրվի։ Սակայն  խաղաղապահ ուժերի առկայությանը դեմ են Իրանը եւ Ռուսաստանը»,- ասաց Ռաչինսկին։
Դեսպանը նաեւ կանխատեսեց, որ հեռավոր ապագայում ՆԱՏՕ-ի մասնակցությունը տարածաշրջանում, տեսնում է բացառապես տեխնիկական աջակցման պլանում։

Генеральный секретарь НАТО не видит роли этой организации в карабахском вопросе. Об этом на пресс-конференции 23 мая заявил посол Польши в Армении Здислав Рачиньски, отвечая на вопрос о том, возможно ли участие миротворческих сил НАТО в урегулировании карабахского конфликта.
По словам Рачиньски, это этнически-региональный вопрос, решение которого зависит от воли двух соседствующих народов: «Другие страны могут выступать только в качестве посредника для проведения переговоров».
Посол также выразил надежду, что когда-нибудь Армения и Азербайджан найдут компромиссное решение по урегулированию карабахского вопроса.
«Необходимость в наличии миротворческих сил будет тогда, когда между Арменией и Азербайджаном будет подписано соглашение. Однако против наличия миротворческих сил выступят Иран и Россия. Но одновременно могу отметить, что в данном случае миротворческую миссию могут осуществлять другие силы, в частности, миротворческие силы ЕС», - отметил Рачиньски.
Посол также прогнозировал, что в далеком будущем он видит участие НАТО в регионе, исключительно в плане технической поддержки: разминирование территорий и применение новшеств.