Եթե «Իզվեստիա» թերթի ղեկավարությունը Ադրբեջանի ԱԳՆ դիմում ուղարկի, ապա համապատասխան կառույցները կքննարկեն այն, ինչից հետո հետագա գործողություններ կձեռնարկվեն։
Ինչպես հայտնում է Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլհան Փոլուխովը։
Թերթի գլխավոր խմբագիր Ալեքսանդր Մալյուտինը մտադիր է իր աշխատակցին՝ Յուրի Սնեգիրեւին ԼՂՀ այցելելու պատճառով «սեւ ցուցակի» մեջ ընդգրկելու կապակցությամբ բացատրություն պահանջել ադրբեջանական իշխանություններից։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Ադրբեջանի իշխանություններն արգելել էին այդ երկիր մուտք գործել Յուրի Սնեգիրեւին, քանի որ Սնեգիրեւը «ապօրինի կերպով այցելել էր Լեռնային Ղարաբաղ»։

If the Azerbaijani Foreign Ministry receives an appeal from Russian Izvestia newspaper regarding blacklisting of a journalist, it  will be considered.
Azerbaijan will act further in accordance with the decision to be taken in this regard, Trend agency quotes Foreign Ministry spokesman Elkhan Polukhov.
“Izvestia is one of the oldest Russian publications, and we would believe that the newspaper will be able to maintain its image of an impartial media publication,” he added.
Chief Editor of the Russian daily Alexander Malyutin intends to address the Azerbaijani authorities to receive explanations regarding their decision to “blacklist” newspaper’s journalist Yuri Snigirev who prepared a report about Nagorno-Karabakh.
Earlier Azerbaijani foreign office banned Snigirev from entering the country “due to illegal visit to Nagorno-Karabakh”.