Վրացական «Սամխրեթիս կարիբջե» պարբերականը Հայաստանի  Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ հարցազրույցի ժամանակ անդրադարձել է նախարարության նպատակներին, ինչպես նաեւ նախարարության կողմից վիրահայերի հետ տարվող աշխատանքներին:
Ի՞նչ հիմնական նպատակներ է հետապնդում նախարարությունը:
Թեեւ մեր նախարարությունը դեռ շատ երիտասարդ է, այնուամենայնիվ, այն իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք արդեն ավանդույթ են դարձել: Ուզում եմ առանձնացնել «Մեր մեծերը» ծրագիրը, որի միջոցով երիտասարդներին ծանոթացնում ենք մեր մեծերի կյանքին եւ գործունեությանը, ինչպես նաեւ «Արի տուն» ծրագիրը: Կարեւոր է «Հայերն այսօր» կայքէջը, որը վերածվել է հայկական պարբերականի:
Ինչպե՞ս եք համագործակցում Վրաստանում բնակվող հայերի հետ:
Մենք պետք է շարունակենք հայ-վրացական բարիդրացիական հարաբերությունները: Ախալքալաքում բնակվող հայերը կազմակերպված եւ միասնական են: Օրինակ, Ջավախքում Ջիվանի օրվան նվիրված միջոցառմանը Սփյուռքի նախարարությունը եւս ակտիվ մասնակցություն ունեցավ: Մենք Վրաստանի հետ միշտ համագործակցության մեջ ենք գտնվում, քանի որ այնտեղ մեր ծրագրերն ավելի հեշտ են իրագործվում:
Ի՞նչ դերակատարություն ունի Սփյուռքի նախարարությունը հայ-վրացական հարաբերություններում:
Սփյուռքի նախարարությունը հայ-վրացական հարաբերություններին չի խառնվում: Այդ գործով զբաղվում են երկու երկրների ԱԳ նախարարությունները:
Այդ դեպքում, կոնկրետ, Սփյուռքի նախարարությունն ի՞նչ ծրագրեր է իրականացնում Ջավախքում:
Առաջին հերթին մենք իրականացնում ենք դպրոցների համակարգչայնացման, մշակութային խմբավորումների համար հայկական ազգային տարազներով ապահովման, ինչպես նաեւ  մշակութային խմբավորումների Ջավախք այցելության ծրագրերը: Օգնում ենք հասարակական կազմակերպություններին, պարբերականներին եւ հեռուստաընկերությանը: Ջավախքը միշտ գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում: Ինչ վերաբերում է կրթական ծրագրերին, ապա մենք ձգտում ենք ջավախահայերին նույնպես ներգրավել ծրագրերում եւ օգնել: Մենք Ջավախքը որպես սփյուռք  չենք ընկալում: Ավելին` «Հայերն այսօր» կայքէջի օգնությամբ ձգտում ենք հայկական սփյուռքին տեղեկացնել Ջավախքի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների եւ դժվարությունների մասին: Այսպիսով Սփյուռքի նախարարությունը էլեկտրոնային միջնորդ լինելով, փորձում է ներկայացնել ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կողմերը:
Վրաստանում Ձեր ծրագրերի իրականացման համար որեւէ խոչընդոտներ առաջանո՞ւմ են, թե` ոչ:
Մենք պետք է հարգենք եւ պաշտպանենք վրացական օրենքները եւ հայկական ծրագրերը պետք է իրականացնենք առանց վրացական օրենքների խախտման: Իսկ եթե որեւէ խնդիր է առաջանում, ապա դիմում ենք Ջավախքի ղեկավարությանը,  բացի այդ մենք սերտ կապի մեջ ենք Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Համլետ Մովսեսյանի հետ:

Новости Армении – NEWS.am приводит отрывок из интервью министра диаспоры Армении Грануш Акопян грузинскому изданию «Самсхретис Карибдже».
Какие основные цели преследует министерство?
Несмотря на то, что министерство еще очень молодое, тем не менее, оно осуществило множество программ, которые уже стали традицией. Хочу выделить программу «Наши старшие», при помощи которой мы знакомим молодежь с их жизнью и деятельностью, а также программу «Приди  домой»; важен сайт «Армяне сегодня», который превратился в армянское издание.
Как вы сотрудничаете с этническими армянами, проживающими в Грузии?
Мы должны продолжать поддерживать дружеские армяно-грузинские отношения. Этнические армяне в Ахалкалаке организованы и сплочены. Например, в мероприятиях по случаю Дня Дживана в Джавахке Министерство диаспоры Армении приняло активное участие. Мы всегда сотрудничаем с Грузией, так как там наши программы гораздо легче реализовываются.
Какую роль играет Министерство диаспоры в армяно-грузинских отношениях?
Министерство диаспоры не вмешивается в армяно-грузинские отношения. Этим занимаются МИДы двух стран.
Конкретно – какие программы реализует в Джавахке Министерство диаспоры?
В первую очередь, мы проводим программы по компьютеризации школ, посещению Джавахка культурными кружками, обеспечению этих культурных кружков армянскими национальными атрибутами. Помогаем общественным организациям, изданиям и телевидению.
Джавахк всегда находится в центре нашего внимания. Что касается образовательных программ, мы также стараемся вовлечь в них армян Джавахка, помочь им. Мы не рассматриваем Джавахк в качестве диаспоры, более того, стараемся рассказать армянам из диаспоры о социально-экономических проблемах и трудностях Джавахка посредством сайта «Армяне сегодня».
Таким образом, Министерство диаспоры выступает в качестве электронного посредника, пытаясь представить как положительные, так и отрицательные стороны.
Сталкиваетесь ли вы с какими-либо препятствиями в Грузии на пути реализации своих программ или нет?
Мы должны уважать и защищать грузинские законы, проводить армянские программы без нарушения грузинских законов. Если возникает какая-то проблема, обращаемся к руководству Джавахка. Кроме того, мы поддерживаем тесные связи с депутатом парламента Армении Гамлетом Мовсесяном.