Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆին օգոստոսի 15-ին հանդես է եկել լիբիական հեռուստաալիքով եւ կոչ արել լիբիացիներին զինվել` երկիրը ՆԱՏՕ-ից ազատելու համար:
Կիրակի օրը` օգոստոսի 14-ին, ապստամբները հայտարարել էին Էզ-Զավիա քաղաքի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու մասին, որը տեղակայված է մայրաքաղաքից 50 կմ արեւմուտք:
Դա նշանակում է, որ Քադաֆիի հավատարիմ ուժերի համար փակվել է  Թունիս տանող ճանապարհը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել է NEWS.am-ը, փետրվարի կեսերին Լիբիայում ծավալվել էին բողոքի զանգվածային ակցիաներ, մասնակիցները պահանջում էին ավելի քան 40 տարի երկիրը կառավարող Մուամար Քադաֆիի հրաժարականը: Բողոքի ակցիաները վերածվել են զինված բախումների կառավարական ուժերի եւ ապստամբների միջեւ:

Libya’s leader Muammar Gaddafi called on Libyans to take arms and fight against NATO in his Monday televised address to the nation.
On Sunday rebels said they are fully controlling the city of Az Zawiyah, 50 kilometres far from the capital, Tripoli. The forces loyal to Gaddafi were cut from road leading to Tunisia, Russian Vzglyad newspaper reported.
Civil war broke out in Libya this February. In March the UN Security Council adopted a resolution for international coalition under NATO command to launch military operation in the country.