NEWS.am-ը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության  վերաբերյալ Հռոմի Պապ Բենեդիկտոս XV -ի(1914–1922 թթ.) 1915թ. սեպտեմբերի 10-ի նամակը Օսմանյան կայսրության սուլթան  Մեհմեդ V-ին (1909–1918 թթ.), որը հրապարկվել է ֆրանսիական «Imprescriptible» կայքում: Նամակում Պապը դատապարտում  է Հայոց ցեղասպանությունը եւ կոչ է անում սուլթանին վերջ դնել հայերի տառապանքներին:
«Այն ժամանակ, երբ ահավոր պայքարի, որում ներգրավված է Ձերդ գերազանցության հզոր կայսությունը Եվրոպայի հզոր ազգերի հետ,  սարսափներով պատճառված ցավը կեղեքում է մեր սիրտը, մեզ է հասնում նաեւ մի ողջ ժողովրդի հառաչանքի արձագանքը: Այդ ժողովուրդն օսմանյան հսկայական տարածքում անպատմելի տառապանքների է ենթարկվում: Հայ ժողովուրդն ադեն տեսել է, թե ինչպես է իր զավակների մի մեծ մասն ուղարկվել պատժի, որոնց թվում են նաեւ բազմաթիբվ հոգեւոր սպասավորներ, նույնիսկ մի քանի եպիսկոպոսներ, որոնք կամ ձերբակալվել են կամ աքսորվել: Հիմա մենք իմանում ենք, որ գյուղերի եւ քաղաքաների ողջ բնակչությունը պետք է լքի  իրենց տները, որպեսզի անասելի դժավարությունենրով  եւ տառապանքով հասնի հառավոր վայկրեր, որտեղ էլ նրանց հոգեկան տառապանքներին կգումարվեն նաեւ աղքատությունն ու սովը: Մենք կարծում ենք, որ այս անիրավությունները կատարվում են հակառակ Ձեր  կառավարության կամքի:
Ուստի մենք վստահությամբ ենք դիմում Ձերդ գերազանցությանը եւ կոչ ենք անում  մեծահոգություն ու խղճմտանք ցուցաբերել  եւ միջամտել  ի շահ մի ժողովրդի , որը նույնիսկ  իր հավատքի ուժով ստիպված է  հավատարիմ մնալ  ձեր երկրին: Եթե հայերի թվում կան դավաճաններ կամ հանցագործներ, թող նրանք  օրինական դատապարտվեն եւ պատժվեն:
Սակայն, Ձերդ գերազանցություն, թույլ մի տվեք , որպեսզի անմեղ մարդիկ պատժվեն եւ արեք այնպես, որ նույնիսկ ճանապարհից շեղվածներն օգտվեն Ձեր  ինքնիշխան մեծահոգությունից:
Ասացեք Ձեր խաղաղության եւ ներման խոսքը, հզոր եւ ոգեշնչող, եւ հայ ժողովուրդը, հավաստիանեալով,  որ այլեւս չի տառապելու բռնությունից ու հետապնդումից, կօրհնի իր հովանավորի օգոստոսափառ անունը:
Այս հույսով ենք  մենք Ձերդ գրեզանցությանը խնդրում ընդունել մեր լավագույն մաղթանքները, որոնք մենք հղում ենք Ձեր բարօրության եւ Ձեր ժողովուրդների երջանկության համար:

Новости Армении – NEWS.am приводит письмо Папы римского Бенедикта XV (1914–1922 гг.) султану Османской империи Мехмеду V (1909–1918 гг.) от 10 сентября 1915 г., опубликованное на французском сайте о Геноциде армян «Imprescriptible», в котором Папа осуждает Геноцид армян и призывает султана положить конец их страданиям:
«В то время как боль, причиненная ужасами страшной борьбы, в которую вовлечена могущественная Империя Вашего Величества с великими нациями Европы, рвет нам сердце, до нас доходит так же болезненное эхо стонов целого народа. Этот народ на огромных османских территориях подвергается невыразимым страданиям. Армянская нация уже видела, как большое количество, очень большое количество ее сынов были отправлены на казнь, среди которых много священнослужителей и даже несколько епископов, заключенных в тюрьмы или сосланных. Теперь мы узнаем, что население целых деревень и городов вынуждено покинуть свои дома, чтобы уйти ценой невыразимых трудностей и страданий в отдаленные места концентрации, где в дополнение к душевным страданиям они должны страдать от лишений самой страшной нищеты и даже мук голода. Мы думаем, Государь, что эти бесчинства происходят вопреки воле правительства Вашего Величества.
Поэтому мы с доверием обращаемся к Вашему Величеству и горячо призываем его в его великодушной щедрости проявить жалость и вмешаться во благо народа, который даже в силу своей религии побужден оставаться верным в масштабе страны Вашему Величеству. Если же среди армян есть предатели или виновные в других преступлениях, пусть они будут законно осуждены и наказаны.
Но не позволяйте, Ваше Величество, с вашим высочайшим чувством справедливости, чтобы невинные люди были наказаны, и сделайте так, чтобы даже сбившиеся с пути пользовались Вашим Суверенным Великодушием.
Скажите Ваше слово мира и прощения, вдохновенное и мощное, и Армянская нация, заверенная в том, что больше не будет страдать от насилия и репрессий, благословит августейшее имя своего Покровителя.
С этой сладкой надеждой мы просим Ваше Величество принять наши наилучшие пожелания, которые мы выражаем для Вашего благополучия и счастья Ваших народов.