ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը հայտնել է, որ ստրկավաճառությունը խտրականության հիմք է հանդիսացել՝ հիմնված սպիտակ ռասայի գերազանցության գաղափարի վրա։ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը կոչ է արել ռեպարացիաներ վճարել տրանսատլանտյան ստրկավաճառության համար, տեղեկացրել է Reuters գործակալությունը։
Նրա կարծիքով՝ դա պետք է օգնի հաղթահարել ստրկավաճառության ժառանգությունը ժամանակակից հասարակությունում, ներառյալ համակարգային ռասիզմը։
Գործակալությունը տեղեկացրել է, որ 15-19-րդ դարերում առնվազն 12,5 մլն աֆրիկացի է առեւանգվել, եվրոպական նավերով բռնի տեղահանվել եվրոպացի առեւտրականների կողմից եւ ստրկության վաճառվել։
Այդ դաժան ճամփորդությունում ողջ մնացածներն աշխատել են ամերիկյան պլանտացիաներում, հիմնականում Բրազիլիայում եւ Կարիբներում, այն դեպքում, երբ մյուսները շահագործել են նրանց աշխատանքը։
Ստրկության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա առիթով արված հայտարարությունում Գուտերիշը նշել է, որ անցյալի իրադարձությունները «հիմք են հանդիսացել բռնի խտրականության համակարգի համար՝ հիմնված սպիտակ ռասայի գերազանցության գաղափարի վրա»։
«Մենք կոչ ենք անում ստեղծել շրջանակային հիմքեր ռեպարացիոն արդարության համար, որպեսզի հաղթահարենք օտարման եւ խտրականության սերնդի խնդիրը»,- հայտնել է Գուտերիշը։

Генсек ООН заявил, что работорговля заложила основания для системы дискриминации, основанной на идее превосходства белой расы. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал выплатить репарации за трансатлантическую торговлю порабощенными людьми, сообщило агентство Reuters.
По его мнению, это должно помочь преодолеть наследие работорговли в современном обществе, включая системный расизм.
Агентство сообщило, что с 15-го по 19-й век по меньшей мере 12,5 миллиона африканцев были похищены, насильственно вывезены европейскими торговцами на европейских кораблях и проданы в рабство.
Выжившие в этом суровом путешествии в итоге работали на плантациях на американских континентах, в основном в Бразилии и на Карибах, в то время как другие наживались на их труде.
В заявлении по случаю Международного дня памяти жертв рабства Гутерриш отметил, что события прошлого «заложили основания для системы насильственной дискриминации, основанной на идее превосходства белой расы».
«Мы призываем к созданию рамочной основы для репарационной справедливости, чтобы преодолеть поколения отчуждения и дискриминации», – заявил Гутерриш.
В Армению прибыл президент 15-й Конференции сторон Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием
Министр представил коллегам шаги, предпринятые Арменией для предотвращения опустынивания…
Генсек ООН обсудил с премьер-министром Катара ситуацию в секторе Газа
Официальные лица согласились, что полномасштабная военная операция Израиля в Рафахе будет иметь катастрофические последствия и должна быть предотвращена...