Ամերիկայի նախագահ Ջո Բայդենը և նրա կինը՝ Ջիլը, հրապարակել են անցյալ տարվա համատեղ 619,9 հազար դոլար գումարի հարկային հայտարարագիրը, հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
Ներկայացված փաստաթղթերից հետևում է, որ 23,7% եկամտահարկի դրույքաչափով Բայդենները իրենց վաստակած 619,9 հազար դոլարից որպես դաշնային հարկեր վճարել են 146,6 հազար դոլար։ Եվս 30,9 հազ․ դոլար որպես հարկ վճարվել է Դելավեր նահանգում, որտեղ Ջո և Ջիլ Բայդենները  տուն ունեն։ Նախագահի կինը 3,5 հազար դոլարի հարկ է վճարել նաև Վիրջինիա նահանգում։ Նախագահական զույգը նաև մոտ 20,5 հազար դոլար է նվիրաբերել բարեգործական նպատակներով։
2022 թվականին Բայդենը և նրա կինը որպես ընտանիքի եկամուտ ստացել են 579,5 հազար դոլար։
Հարկային փաստաթղթեր են հրապարակել նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Կամալա Հարիսը և նրա ամուսին Դուգլաս Էմհոֆը։ Նրանց ընդհանուր եկամուտը կազմել է գրեթե 450,3 հազար դոլար, որից ավելի քան 88,5 հազար դոլար վճարվել է եկամտահարկի տեսքով՝ 19,7 տոկոս դրույքաչափով։

Американский президент Джо Байден и его супруга Джилл обнародовали совместную налоговую декларацию за прошлый год в размере $619,9 тыс., сообщает пресс-служба Белого дома.
Из представленных документов следует, что при ставке подоходного налога в 23,7% Байдены заплатили из заработанных $619,9 тыс. в качестве федеральных налогов $146,6 тыс. Также $30,9 тыс. было уплачено в качестве налогов в штате Делавэр, где Джо и Джилл Байден имеют дом. Супруга президента, кроме того, заплатила $3,5 тыс. в виде налогов в штате Вирджиния. Президентская чета также пожертвовала на благотворительность около $20,5 тыс. Пожертвования были направлены в адрес 17 благотворительных организаций.
В 2022 году Байден и его супруга получили в качестве дохода семьи семьи $579,5 тыс.
Налоговые документы были также опубликованы вице-президентом США Камалой Харрис и ее супругом Дугласом Эмхоффом. Их совокупный доход составил почти $450,3 тыс., из которых свыше $88,5 тыс. были уплачены в виде подоходного налога по ставке в 19,7%.