Առաջիկայում պետք չէ ակնկալել պաշտոնական Մոսկվայի ակտիվությունը Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացում: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ադրբեջանցի քաղաքագետ, Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի կոնֆլիկտաբանության եւ միգրացիայի բաժնի վարիչ Արիֆ Յունուսովը:
Պատասխանելով Շփման գծում Ադրբեջանի զինված ուժերի վերջին գործողությունների մասին հարցին, նա հիշեցրել է, որ ադրբեջանական կողմը վերջին տարիներին պարբերաբար նման ակտիվություն ցուցաբերել է, իսկ իշխանությունները բազմիցս իրենց դժգոհությունը հայտնել են բանակցային գործընթացից` բարձրացնելով բանակցային ձեւաչափի փոփոխության հարցը:
«Չեմ կարծում, թե նշված ակտիվությունը ազդանշան է Հայաստանի եւ Մինսկի խմբի համար: Նրանք մշտապես ազդանշաններ ստանում եւ այստեղ նորություն չկա: Բնականաբար, այսպիսի գործողությունները ճնշման, հետեւաբար բանակցային գործընթացի մաս են կազմում»,- ասել է Յունուսովը:
Նշենք, որ հանգստյան օրերին ադրբեջանցի դիպուկահարները սպանել էին ԼՂՀ պաշտպանության բանակի երկու զինծառայողների:
Մեկնաբանելով բանակցային գործընթացում Ռուսաստանի կողմից նոր նախաձեռնությունների հավանականությունը, Արիֆ Յունուսովը նկատել է, թե գոնե առաջիկայում նման բան սպասել պետք չէ:
«Կազանյան հանդիպման ձախողումը չի մոռացվել: Դա անձամբ Մեդվեդեւի վերջին փորձն էր հասնել ոչ թե ղարաբաղյան հակամարտության լուծման, այլ թեկուզ ձեւական դրական հայտարարության, որպեսզի դա հետո օգտագործեր քարոզչական արշավում: Բայց դա ավարտվեց ձախողմամբ եւ այժմ Մեդվեդեւը հանդիպումների ժամանակ չունի: Իսկ այժմ ՌԴ առաջնորդների ողջ ուշադրությունը սեւեռված է երկրի ներքին խնդիրներին»,- ամփոփել է Յունուսովը:

В ближайшее время не нужно ожидать активности официальной Москвы в переговорном процессе по Нагорному Карабаху. Такое мнение высказал корреспонденту Новости Армении – NEWS.am азербайджанский политолог, руководитель департамента конфликтологии и миграции Института мира и демократии Ариф Юнусов.
Отвечая на вопрос о последних действиях Вооруженных сил Азербайджана на линии соприкосновения с Армией обороны Нагорного Карабаха, он напомнил, что азербайджанская сторона в последние годы регулярно проявляет подобного рода активность, а власти не раз публично заявляли о своем недовольстве переговорным процессом и не раз поднимали вопрос о смене формата переговоров.
«Не думаю, что указанная последняя активность является своего рода сигналом для Армении и Минской группы. Они и так постоянно получают такого рода сигналы, и никакой новизны здесь нет. Разумеется, подобного рода действия (заявления лидеров страны, активность на линии соприкосновения войск и др.) являются частью давления и, тем самым, переговорного процесса», – сказал Юнусов.
Напомним, что в минувшие выходные азербайджанскими снайперами были убиты двое солдат Армии обороны НКР.
Комментируя вероятность новых инициатив в переговорном процессе со стороны России, Ариф Юнусов отметил, что, по крайней мере в ближайшее время, подобного не ожидает.
«Провал Казанской встречи еще не забылся. Это была последняя попытка лично Медведева добиться не решения карабахского конфликта (об этом никто на самом деле при подготовке Казанской встречи и не думал и не надеялся), а хотя бы формально положительного заявления президентов, пусть и в общей и ничего не значащей форме, чтобы это использовать потом в пропагандистской кампании. Однако все, как известно, завершилось провалом, и теперь Медведеву не до таких встреч. А тем более не будет ничего сейчас делать будущий президент Путин, сейчас все внимание лидеров России приковано к внутренней ситуации в стране. Поэтому никаких новостей в вопросе урегулирования карабахского конфликта в ближайшее время не ожидаю», – резюмировал Юнусов.