Հրապարակախոս, գրող Լիա Ավետիսյանը մշակույթի նախարարության վարած քաղաքականության մեջ դավադրություն է տեսնում: Այս  մասին այսօր` դեկտեմբերի 7-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ինքը` Լ. Ավետիսյանը, անդրադառնալով հարիսան իբրեւ թուրքական ազգային ճաշատեսակ («Քեշքեք» անունով) ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական ժառանգության» ցանկ մտցնելու փաստին:
Նրա խոսքով` խոհանոցը մշակույթի մաս է ու հարիսան հայկական կերակրատեսակ է, որը դեռ վաղ անցյալում է տարածված եղել: «Մենք պետք է տիրություն անենք մեր ունեցածին: Ունենք մշակույթի նախարարություն, որը երկու խնդիր ունի` պահպանել ու կորցրածը վեր հանել, պատշաճ ներկայացնել մեր մշակույթը: Ինչո՞վ է զբաղված մշակույթի նախարարությունը: Հետեւողական չեն, չեն ցանկանում հաշվի առնել, որ խոհանոցը ազգային մշակույթ է»,- ասաց հրապարակախոսը:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը` «Հայկական խոհանոցային ավանդույթների զարգացման ու պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը նշեց, որ հարիսայի ստեղծման ժամանակը դժվար է նշել, բայց պատրաստման գործիքները, միջոցները, բնամթերքը զուտ հայկական ծագում ունեն ու կասկածելու որեւէ բան չկա, որ հարիսան զուտ հայկական կերակրատեսակ է: «Եթե մի կերակրատեսակ պատրաստում է թոնիրում, ուստի կասկածելու որեւէ բան չկա, որ դա հայկական է: Ցորենի հայրենիքը Հայկական բարձրավանդակն է, ինչն ընդունում են բոլորը»,-ասաց նա` հավելելով, որ «եթե կտրեն մեզ մեր ավանդական խոհանոցից, մնացածի մասին արդեն չարժե խոսել»: Այդ ՀԿ-ի քարտուղար Վահե Անթանեսյանն էլ տեղեկացրեց, որ երիտասարդ ազգագրագետները աշխատանքներ են տանում` հավաքելով ամբողջ տեղեկատվությունը հարիսայի մասին, որպեսզի բողոքարկեն այդ որոշումը: «Բայց պետք է պետական աջակցություն լինի` վիճակը շտկելու համար»,- ասաց նա:

Писатель и публицист Лия Аветисян усмотрела заговор в действиях министерства культуры Армении. Об этом она заявила сегодня, 7 декабря на встрече с журналистами, говоря о том, что ЮНЕСКО включила армянскую харису в список нематериального наследия как турецкое национальное блюдо под названием «кешкек».
По ее словам, кухня является частью культуры, и хариса – армянское блюдо, которое известно издавна. «Мы должны стать хозяевами нашего наследия. У нас есть министерство культуры, которое должно решать две задачи: сохранять, восстанавливать потерянное и достойно представлять миру нашу культуру. А чем занято министерство культуры? Они непоследовательны, они не желают считаться с тем, что кухня – это национальная культура», - сказала публицист.
Другой участник пресс-конференции, председатель НПО по сохранению и развитию армянских кулинарных традиций Седрак Мамулян отметил, что трудно сказать, когда появилась хариса, но средства и продукты приготовления имеют исключительно армянское происхождение. «Если блюдо готовится в тондыре, то не остается никакого сомнения в том, что это армянское блюдо. А родиной пшеницы является Армянское нагорье, и это признают все», - сказал он, добавив, что «если нас отрежут от нашей национальной кухни, об остальном уже и говорить не придется».
Секретарь НПО Ваге Антанесян проинформировал, что молодые этнографы работают над сбором полной информации о харисе, чтобы опротестовать решение ЮНЕСКО. «Но нужна государственная поддержка, чтобы поправить ситуацию», - сказал он.