Հայաստանում ոսկու հետազոտված պաշարները (A, B, C1 կատեգորիաներ) կազմում են 198 854,65կգ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությանը կից բնական պաշարների գործակալության տնօրեն Խաչիկ Սապոնջյանը:
Նրա խոսքով` նախնական գնահատված պաշարները (С2) կազմում են 210 752,12 կգ: Այսպիսով,  չորս կատեգորիաներով պաշարների ընդհանուր ծավալը  կազմում է 409 606,77կգ:  Կանխատեսումային` P1 կատեգորիայի պաշարները 5433,8 հազ կգ են կազմում:
Այլ մետաղների շարքում Հայաստանում ոսկու պաշարները խիստ տարբերվում են նախնական գնահատված եւ կանխատեսվող մեծ ծավալների առումով: Ներկայումս Հայաստանում հետազովում են 32 ոսկու եւ ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրեր: Հայաստանում գործում է ոսկու արդյունահանման 12 լիցենզիա, սակայն ոչ բոլոր հանքավայրերից է արդյունահանում իրականացվում: Հայաստանում ոսկու ամենախոշոր  հանքավայրը Սոթքի հանքավայրն է (շահագործվում է «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության կողմից), որի պաշարները գնահատվում են մոտ 120 հազ. կգ:

YEREVAN. – Demonstrated resources of gold in Armenia (measured + indicated, or A, B, and C1) are 198,854.65 kg (6,393 mln Troy ounces), head of the natural resources at the Armenian Ministry of Energy and Natural Resources Khachik Sapondjyan told Armenian News-NEWS.am correspondent. Inferred resources (C2) equal 210 752,12 kg. The total measured, indicated, and inferred resource is 409 606,77 kg, or 13,169 mln Oz.
Currently, 32 gold and gold-polymetallic projects are explored in Armenia. There are also 12 active mining licenses for gold and gold-polymetallic resources, though not all of them are utilized at present. The biggest deposit of gold in Armenia is Sotk (managed by Russian-owned GeoProMining Gold Ltd). Its reserves are about 120,000 kg.