Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքի գլխավոր խնդիրը մինչ օրս շարունակում է մնալ քաղաքի մի շարք թաղամասերի սողանքավտանգ վիճակը: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին նշեց Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը: «Քաղաքի ամենամեծ խնդիրը դա մեր սողանքային հատվածներն են, որոնք գտնվում են քաղաքի կենտրոնական մասում եւ մեծ վտանգ են ներկայանում դեռեւս խորհրդային տարիներից, բայց նախագահի այցի ժամանակ խնդիրը ֆինանսավորվեց ու հավանաբար շուտով կսկսեն հակասողանքային ծրագրեր իրականացնել»,-ասաց նա:
Քաղաքապետի խոսքով, համայնքում մեծ ծավալի աշխատանքներ են իրականացվում զբոսաշրջության խթանման ու բնակչությանն աշխատատեղերով ապահովելու համար: Զբոսաշրջության զարգացման մեջ մեծ դեր ունի նաեւ մասնավոր սեկտորը, որի վկայությունն օր-օրի կառուցվող առողջարանա-հյուրանոցային համալիրներն են: «Դիլիջանում կառուցվող Կենտրոնական բանկի շենքի կառուցման վրա  միայն այս պահի դրությամբ աշխատում է շուրջ 400 մարդ: Նման մեծ ծավալի նոր  աշխատատեղերի բացման արդյունքում է, որ վերջին տարիներին զգալիորեն կրճատվել է քաղաքից արտագնա աշխատանքի մեկնողների թիվը»,- նշեց Սանթրոսյանը:
Անդրադառնալով 2011թ-ին կառավարության կողմից մարզերին հատկացված գումարներին, Դիլիջանի քաղաքապետն ասաց, որ, ընդհանուր առմամբ, Դիլիջան քաղաքին հատկացվել է մոտ 80 մլն դրամ. «Մենք ունեինք «Թախտա» անունը կրող թաղամաս, որտեղ կառավարության հատկացված գումարներով եւ քաղաքապետարանի համաֆինանսավորմամբ, դպրոցի նոր շենք կառուցվեց, քանի որ գործող դպրոցը բավականին հեռու էր: Իսկ երկրորդ հրատապ հատկացման շրջանակներում այդ դպրոցն ավելի ընդլայնվեց, մի շարք շենքերի տանիքներ վերանորոգվեցին այդ գումարների հաշվին»,- ընդգծեց քաղաքապետը:
Նշենք, որ բացի Դիլիջան քաղաքից, Տավուշի մարզի մի շարք համայնքների համար եւս սողանքները լուրջ վտանգ են ներկայացնում, ինչի ապացույցն էլ Այրում եւ Գետահովիտ համայնքներում  վերջերս ակտիվացած ու մեծ վնասներ տված փուզումներն են:

Главной проблемой города Дилижан в Тавушской области Армении по сей день являются оползни. Это утверждение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am подтвердил мэр Дилижана Армен Сантросян. «Основную угрозу представляют опасные оползневые участки в центре города. Эта проблема актуальная еще с советских времен, однако после визита президента были выделены средства, по всей вероятности, в скором времени начнут проводиться соответствующие программы», - отметил он.
По словам мэра, в Дилижане проделывается немалая работа, направленная на повышение уровня трудовой занятости и развитие туризма. В случае с последним важную роль играет частный сектор, свидетельством чего являются строящиеся сейчас гостинично-оздоровительные комплексы. «На стройплощадке строящегося в Дилижане здания филиала Центрального банка Армении на данный момент работает около 400 человек. В результате таких крупных проектов и большого количества новых рабочих мест значительно сократился поток людей, уезжающих из города на заработки», - отметил собеседник.
Говоря о средствах, выделенных правительством в 2011 г. областям, Армен Сантросян отметил, что в рамках первой и второй срочных программ Дилижан получил около 80 млн. драмов (около $205 тыс.). «У нас есть района под названием «Тахта». Средства первой срочной программы были направлены на строительство нового здания школы в этом районе. Мэрия тоже выделила средства. В рамках второй программы эта школа была расширена, были отремонтированы крыши некоторых зданий», - сообщил мэр.