2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո  Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ համագործակցելն անհնար էր: Այս մասին, փետրվարի 15-ի մամլո ասուլիսում, հայտարարել է «Օրինաց երկիր» կուսակցության առաջնորդ, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով` համագործակցության հնարավորության մասին սկսեցին խոսել ընտրություններից հետո. «Բայց ես ինչպե՞ս կարող էի համագործակցել մի մարդու հետ, ով նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում վիրավորել էր ինձ` չվարանելով անվանել «հայրենիքի դավաճան»: Եթե ես ձեզ, օրինակ, հայրենիքի դավաճան անվանեմ, դրանից հետո կաշխատե՞ք ինձ հետ»,- ասել է Բաղդասարյանը:
Ինչպես նշել է ՕԵԿ-ի ղեկավարը, ինքը վարկանիշը բարձրացնելու համար Տեր-Պետրոսյանի հետ համագործակցելու կարիք չուներ: «2008թ. ընտրություններին ես շատ քիչ տոկոսներով էի հետ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանից (պաշտոնական տվյալներով` Տեր-Պետրոսյանը հավաքել է ձայների 21,5%-ը, Բաղդասարյանը` 17,7%-ը - խմբ.): Նրան երկու տասնյակ կուսակցություններ էին աջակցում, իսկ ես մենակ էի: Սակայն արժանի տեղ զբաղեցրի», – նշել է Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ 2008թ. նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Արթուր Բաղդասարյանը, ինչպես նաեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, հանդես էր գալիս արմատական ընդդիմության դիրքերից: Սակայն հետընտրական ողբերգական իրադարձություններից հետո նա կտրուկ փոխեց իր դիրքորոշումը: «Օրինաց երկիրը» հերթական անգամ դարձավ իշխող կոալիցիայի անդամ:

YEREVAN. – Cooperation with off-parliamentary opposition Armenian National Congress (ANC) leader Levon Ter-Petrosyan after 2008 presidential elections was impossible as a matter of fact, head of ruling coalition member Orinats Yerkir party Arthur Baghdasaryan said at a press conference on Wednesday.
According to him, possible cooperation was discussed after the elections.
“How can I cooperate with a person who insulted me during the election campaign and called ‘a traitor’?”  Baghdasaryan wonders.
Baghdasaryan stressed he does not need a tandem with Ter-Petrosyan to raise his rating.
“I was several percents behind Ter-Petrosyan during the elections [Ter-Petrosyan-21.5% and Baghdasarayan-17.7% officially-ed.]. Many political parties and media outlets supported him, whereas I was alone but later I took up the deserved office,” he stated.
To note, Baghdasaryan, just as Ter-Petrosyan, was a radical opposition during the 2008 election campaign. However, he sharply changed his position after post-election tragic processes and became a member of the ruling coalition.