Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն իր այսօրվա` փետրվարի 24-ի արտահերթ նիստում հաստատել է 2012թ-ի խորհրդարանական ընտրությունների միջոցառումների ժամանակացույցը: Նշենք, որ երեկ` փետրվարի 23-ին, Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընտրությունների օր էր նշանակել 2012թ-ի մայիսի 6-ը եւ ըստ կարգի ԿԸՀ այսօր արդեն պետք է արտահերթ նիստ հրավիրեր: Մասնավորապես միջոցառումների ժամանակացույցը իր մեջ ներառում է 96 տարբեր միջոցառում մեծամասնական եւ համամասնական ընտրակարգերի վերաբերյալ: Ժամանակացույցն ընդունվեց 6 կողմ ձայներով, դեմ եւ ձեռնպահ չի եղել:
Ըստ ժամանակացույցի, թեկնածուների կողմից փաստաթղթերի ներկայացումն իրականացվելու է մարտի 12-ից 22-ը: Ապրիլի 1-ից տեղի է ունենալու կուսակցությունների գրանցումը: Մինչեւ ապրիլի 6 կուսակցությունները եւ մեծամասնականով առաջադրված թեկնածուները պետք է ներկայացնեն իրենց եկամուտների մասին հայտարարագրեր: Ապրիլի 8-ից մինչեւ մայիսի 4-ը տեղի է ունենալու ԱԺ ընտրությունների քարոզարշավը: Ապրիլի 26-ից մինչեւ մայիսի 3-ը կատարվելու են քվեաթերթիկների տպագրության գործընթացը: Մայիսի 5-ին վերջնականապես կհայտարարվի ընտրողների թիվը:
Նաեւ նշենք, որ քարոզարշավը մայիսի 5-ին արգելվում է, քանի որ այդ օրը լռության օր է հայտարարվում, որից հետո մայիսի 6-ին առավոտյան ժամը 8.00-ից մինչեւ 20.00 տեղի կունենա քվեարկությունը:

Центральная избирательная комиссия Армении на внеочередном заседании 24 февраля утвердила календарный план мероприятий по выборам в парламент. Напомним, что президент Армении Серж Саргсян 23 февраля назначил день проведения выборов – 6 мая, и, согласно установленному порядку, ЦИК уже сегодня должен был провести внеочередное заседание.
План включает в себя 90 различных мероприятий. Он был принят шестью голосами «за» при отсутствии воздержавшихся и выразившихся «против».
Согласно календарному плану, срок подачи документов партиями и кандидатами-одномандатниками  установлен в период с 12 по 22 марта. С 1 апреля начнется регистрация партий. До 6 апреля партии и кандидаты, выдвинувшиеся по мажоритарной системе, должны представить декларации о доходах. Избирательная кампания по выборам в парламент продлится с 8 апреля по 4 мая. С 26 апреля по 3 мая будут печататься избирательные бюллетени. 5 мая будет объявлено окончательное число избирателей.
Отметим, что 5 мая предвыборная агитация запрещена – это день тишины. Само голосование пройдет 6 мая с 08:00 по 20:00.