Թերթը գրում է, որ Ազգային անվտանգության ծառայության հրահանգով ՀՀ կառավարությանն առընթեր Պետեկամուտների կոմիտեն երեկվանից «Սիվիլիթաս» հիմնադրամում սկսել է ստուգումներ իրականացնել: Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սալբի Ղազարյանը հայտնեց. «ՊԵԿ-ից եկել եւ գնացել են հաշվապահական բաժին, քանի որ այնտեղ են մեր փաստաթղթերը»:
Տեղեկացնենք, որ Պետեկամուտների կոմիտեի օպերատիվ հետախուզության վարչությունը «Սիվիլիթաս»-ում իրականացնում է բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգում:
Նրանք երեկ պահանջել են հիմնադրամի ֆինանսական գործունեության փաստաթղթերը հիմնադրման օրվանից՝ 2008-ի մայիսից: Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն հիմնադրամին կասկածում է փողեր լվանալու եւ հարկային պարտավորություններից խուսափելու մեջ:

YEREVAN. – Upon the instruction by Armenia’s National Security Service (NSS), the State Revenue Committee (SRC) on Thursday commenced inspections at The Civilitas Foundation—whose founder is former FM and Prosperous Armenia Party MP Vartan Oskanian—Zhoghovurd daily writes.
“The Foundation’s Executive Director Salpi Ghazarian informed: ‘They came from the SRC and went to the accounting department, since our documents are there.’
We learned that the State Revenue Committee’s Operational Intelligence Department is conducting at Civilitas an inspection of the accuracy of interrelations with the [state] budget.
Yesterday [Thursday] they asked for the Foundation’s financial activity documents ever since its founding in May 2008.