«Հայկական ժամանակը» գրում է. «Մեկ օրից Վիլնյուսում տեղի է ունենալու Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովը, որին Հայաստանի մասնակցության մակարդակը եւ ԵՄ-ի հետ ստորագրվելիք փաստաթղթի բովանդակությունը դեռեւս պարզ չեն։
Դիվանագիտական անանուն աղբյուրը «ՀԺ»-ին հայտնել է, որ փաստաթղթի նախագիծը, որ Հայաստանը ներկայացրել է ԵՄ-ին եւ ցանկություն հայտնել վիլնյուսյան գագաթաժողովին ստորագրել, չի արժանանում ԵՄ անդամ որոշ երկրների հավանությանը։
Փաստաթղթում առկա որոշ ձեւակերպումների շուրջ բանակցությունները մինչ օրս շարունակվում են, եւ դրանց արդյունքներից է կախված՝ Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Վիլնյուս, թե ոչ։ Ըստ դիվանագիտական աղբյուրի՝ հայկական կողմը հակված չէ զիջումների գնալ եւ փոխել խնդրո առարկա ձեւակերպումները։
Ենթադրվում է՝ դրանք առնչվում են կամ Մաքսային միության շահերին, կամ ԼՂ հիմնախնդրին։
Ամեն դեպքում, այսօր կամ վաղը պետք է պաշտոնական հաղորդագրություն լինի գագաթաժողովին ՀՀ մասնակցության ֆորմատի մասին, հակառակ դեպքում «պատշաճ ժամկետները» կսպառվեն»,- գրում է թերթը։

YEREVAN. – The level of Armenia’s participation in the European Union (EU) Eastern Partnership Summit, which will get underway in one day in the Lithuanian capital city Vilnius, and the content of the document to be signed with the EU are yet unclear, Haykakan Zhamanak (HZ) reports.
“An anonymous diplomatic source told HZ that the draft document, which Armenia submitted to the EU, is not approved by some EU member states.
“The negotiations are continuing around some formulations in the document, and whether or not [Armenian President] Serzh Sargsyan will head for Vilnius depends on their [i.e., the negotiations] results.
“According to the diplomatic source, the Armenian party does not plan on changing the formulations in question. It is believed they relate to either the interests of the Customs Union or the NK [i.e., Nagorno-Karabakh] issue,” Haykakan Zhamanak writes.