«Հրապարակը» գրում է. «Ըստ լավատեղյակների` ԱԱԾ ղեկավարի առաջին տեղակալ Ռոմիկ Հարությունյանի պաշտոնանկությամբ, ոստիկանության հանգույն, ԱԱԾ-ում սկսվում է կադրային եւ «այլ» բարեփոխումների շարքը:
Հիշեցնենք, որ մինչ սահմանադրական փոփոխությունները, կառավարման համակարգում որոշակի «կարեկտիրովկաներ» են ընթանալու, ստեղծվելու են կոմիտեներ, եւ այս քայլերը դրա նախապատրաստական մեկնարկն են: Որոշ տեղեկություններով, Ռ. Հարությունյանի պաշտոնանկությունը նաեւ ներքաղաքական դասավորությունների ենթատեքստում է տեղի ունեցել. վերջինս համակարգում աշխատում էր Ռոբերտ Քոչարյանի «տնտեսական աճի եւ շինարարության բումի» օրերից, նրա հովանավորներից մեկը ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտաշես Թումանյանն էր:
Ըստ որոշ տեղեկությունների, այն օրերին, երբ Հայաստանից բացակայել է ԱԱԾ ղեկավարը, Ռ. Հարությունյանը տիրապետել է քաղաքական ուժերից մեկին առնչվող կարեւոր ինֆորմացիայի, սակայն չի զեկուցվել վերեւներին: Ըստ ԱԱԾ-ին մոտ կանգնած աղբյուրների, նոր առաջին տեղակալը կնշանակվի մինչեւ փետրվարի կեսերը. այս պահին տրվում է Տիգրան Բարսեղյանի անունը, որը գեներալ է եւ բավականին երիտասարդ»:

Согласно информированным источникам, с увольнения первого заместителя директора Службы национальной безопасности Армении Ромика Арутюняна начинаются кадровые и иные реформы структуры. Об этом пишет газета «Грапарак».
«Напомним, что до конституционных реформ, в системе управления будут проводиться определенные «корректировки», будут созданы комитеты. По некоторым данным, увольнение Р.Арутюняна произошло также в контексте внутриполитических перетасовок. Он работал в системе со времен «экономического роста и строительного бума» Роберта Кочаряна, одним из его спонсоров был руководитель аппарата президента Арташес Туманян.
Согласно некоторым сведениям, во время отсутствия директора СНБ из страны, Р.Арутюняну стала известна важная информация об одной из политических сил, однако он не доложил о ней вышестоящей инстанции. Как утверждают близкие к СНБ источники, новый первый заместитель будет назначен до середины февраля. Сейчас источники указывают имя Тиграна Барсегяна. Это достаточно молодой генерал», - пишет газета.