«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Լավատեղյակ աղբյուրներից «Ժողովուրդ»-ին հայտնի դարձավ, որ առաջիկայում Հայաստանի դիվանագիտական կորպուսում լուրջ փոփոխություն է սպասվում. Սերժ Սարգսյանը մտադիր է պաշտոնանկ անել Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանին։
Ըստ նույն աղբյուրների՝ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում քննարկվում է «Եվրասիական մեդիա» ընկերության տնօրեն, 47-ամյա Վարդան Տողանյանի թեկնածությունը։ Վերջինս, ի դեպ, համարվում է նախագահի նստավայրի երիտասարդական թեւի թեկնածուն։
«Ժողովուրդ»-ին երեկ չհաջողվեց պաշտոնապես որեւէ մեկնաբանություն ստանալ այս կապակցությամբ՝ չնայած նման դեպքերում նախագահականն ունի նույնաբովանդակ պատասխան՝Ս. Սարգսյանի հրամանագրերի մասին կիրազեկվի պատշաճ կերպով,  ժամանակին»։

YEREVAN. – Zhoghovurd daily has learned from well-informed sources that a significant change is expected within Armenia’s diplomatic corps in a foreseeable future, the daily reports.
“[President] Serzh Sargsyan plans to dismiss Oleg Yesayan, Armenia’s Ambassador to the Russian Federation [RF].
“According to the same sources, the candidacy of 47-year old Vardan Toghanyan, Director of Eurasian Media Company, is discussed for the office of Armenia’s ambassador to the RF. By the way, he is considered the candidate of the youth wing of the Office of the President.