«Հայոց աշխարհ» թերթը գրում է. «Կարելի՞ է ասել, որ մեր բանակը եւ քաղաքական ուժերը պատվով դուրս եկան այս փորձությունից՝ ապացուցեցին, որ այսօր էլ պատրաստ են դիմակայել ադրբեջանական ագրեսիային, ինչպեսեւ 20-25 տարի առաջ։
Պատասխանելով մեր այս հարցին՝ Արտակ Դավթյանը երեկ նշեց. «Իհա՛րկե, եւ դա լավ դաս էր առաջին հերթին Ադրբեջանի եւ նրա մեծամիտ, պարծենկոտ նախագահի համար։ Գործնականում բոլորի համար պարզ դարձավ՝ մեր պատասխանն ինչպիսին կլինի, եթե Ադրբեջանը, Աստված մի արասցե, լայնածավալ գործողություններ սկսի Արցախի եւ Հայաստանի դեմ։
Զերծ մնալով ռազմական հռետորաբանությունից՝ մենք ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել ենք, եւ ոչ մեկ անգամ. եթե Ադրբեջանը փորձի կյանքի կոչել հոխորտանքները, որ հնչում են ադրբեջանական վերնախավի կողմից, պատասխանը համարժեք կլինի, եւ այդ պատասխանը չուշացավ։ Եթե հակառակորդը դիմի ավելի լայնածավալ ռազմական արկածախնդրության, վստահ եմ, հակահարվածը կլինի այնքան ուժգին, որ ուղղակի կսասանի ադրբեջանական պետականության հիմքերը։
Մենք եւս պետք է դասեր քաղենք տեղի ունեցածից, ցանկացած պահի պատրաստ լինենք դիմակայելու Ադրբեջանի եւ իր ավագ եղբոր՝ Թուրքիայի ոտնձգություններին, լինեն դրանք ռազմի դաշտում, դիվերսիոն ներխուժումների եւ սահմանային տարաբնույթ սադրանքների տեսքով, դիվանագիտական ասպարեզում թե քարոզչական դաշտում։
Հաշվի առնելով, որ սպառազինությունների շարունակական բարելավումը եւ արդիականացումը անընդհատ գործընթաց է, մենք էլ պետք է ըմբռնումով վերաբերվենք դրա համար հատկացվող գումարներին եւ սիրենք, փայփայենք մեր բանակը՝ որպես անկախության տարիներին ձեւավորված ամենակայացած կառույցներից մեկը»։

YEREVAN. – “Can we say that our army and political forces proved that they are ready to withstand Azerbaijani aggression today, as well, just as 20-25 years ago?” Hayots Ashkharh daily asked this question to ruling Republican Party of Armenia MP Artak Davtyan, who responded as follows:
“Of course, and this was a good lesson first for Azerbaijan and its bigheaded, boastful president. It became clear to everyone what our answer will be should Azerbaijan were to begin full-scale operations against Artsakh [Nagorno-Karabakh] and Armenia.
“We have announced at the highest level: If Azerbaijan attempts to carry out the threats, a response will be tantamount, and this response was not long in coming.
“If the adversary resorts to a larger-scale military ‘adventure,’ I’m confident [that] the counter strike will be so strong that it will just undermine the foundations of the Azerbaijani state.
“We [Armenians] likewise need to learn lessons from what happened, [and] be ready at any time to resist the encroachments by Azerbaijan and his older brother, Turkey.”