Ուղեւորատար  «Սապսան» ճեպընթաց գնացքի պայթեցման նախապատրաստման քրեական  գործում ներգրավված անձինք խոստովանել են մեղքը եւ պատրաստ են գործարքի մեջ մտնել հետաքննության հետ, բայց ահաբեկչության կազմակերպիչ Դոքու Ումարովի դեմ ցուցմունք չեն տալիս, ինչին ցանկանում է հասնել ԱԴԾ-ն:
Վերջին հետաքննության արդյունքները հաստատել են չորս մեղադրյալների մասնակցությունը հանցագործությանը` Իսլամ Խամժուեւ, Մուրադ  Էդիլբիեւ, Մուրադ Ումաեւ եւ Ֆյարիտ Նեւլյութով:  Նրանցից երեքը  պատրաստ են մինչդատական համաձայնագիր ստորագրել, գրում է «Կոմերսանտը»:
Բայց հարկ եղած տեղեկատվություն առայժմ չեն ցանկանում տրամադրել:
2011թ. հուլիսի սկզբից չորս երիտասարդները ձերբակալված են` մեղադրվելով ահաբեկչության կազմակերպման եւ զենք-զինամթերքի ապօրինի պահպանման մեջ:  Քննությունը ենթադրում է, որ մեղադրյալները ահաբեկչություն են կազմակերպել  հանցավոր խմբի կազմում, ընդ որում` խումբը  ոչ թե այդ չորս անձինք են, այլ ամբողջ «Իմարաթ Կավկազը», ներառյալ Ումարովին, դաղստանյան  «ամիր»  Աբդուլաեւին եւ այլ գրոհայինների, որոնք այդ ահաբեկչական կազմակերպության վերահսկողության տակ են:
Հետաքննության տվյալներով` ահաբեկիչները պատրաստվում էին  «Սապսան»  գնացքը պայթեցնել ռադիոկառավարման ռումբի օգնությամբ, որը պատրաստված էր գազի 12 լիտրանոց բալոնից:
Մեղադրյալները պատմել են, որ կազմակերպիչը Կաբարդինո-Բալկարիայից 23-ամյա գործարար  Խամժուեւն է: Նա համախոհ չեչեններ Ումաեւի   եւ Էդիլբիեւի եւ Մորդովիայի բնակիչ Նեւլյութովի հետ ծանոթացել է մոսկովյան մզկիթներից մեկում, իսկ 2011 հունիսին նրանց առաջարկել է պայթեցնել «Սապսանը»  Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ բոլոր չորսն ահաբեկիչներ են դարձել` լսելով հյուսիսկովկասյան գաղափարաբան Սայիդ Բուրյատսկիի (Ալեքսանդր Տիխոմիրովի) քարոզները, որը 2010թ. վերացվել է Ինգուշեթիայում:
Գործողությունն անհայտ պատճառով խափանել է Խամժուեւը. 2011թ. հուլիսին նա պատմել է, որ շտապ գործով մեկնում է Դաղստան եւ համախոհներին առաջարկել է ավարտել սկսածը:
Սակայն նրանք չէին համարձակվել ինքնուրույն գործողության դիմել եւ 2011 թվականի հուլիսի 5-ին սելիտրայով երկաթե տարան նետել էին Պոկրովսկոյե-Ստրեշնոյե այգում: Այդ ժամանակ Խամժուեւն արդեն ձերբակալված էր ԱԴԾ-ի աշխատակիցների կողմից:
Ահաբեկչության նախապատրաստման մասին խոստովանել են Խամժուեւը, Էդիլբիեւը եւ Նեվլյութովը: Ցուցմունքներ տալուց հրաժարվում է միայն Ումաեւը:

Фигуранты уголовного дела о подготовке подрыва скоростного пассажирского поезда «Сапсан» признали вину и готовы пойти на сделку со следствием, но показания на организатора теракта Доку Умарова, как того добивается ФСБ России, они не дают.
Результаты последних экспертиз подтвердили причастность четверых обвиняемых к этому преступлению - Ислама Хамжуева, Мурада Эдильбиева, Мурада Умаева и Фярита Невлютова. Трое из них готовы заключить досудебное соглашение, пишет «Коммерсантъ». Но нужную информацию дать они пока не могут или не хотят, делает вывод издание.
С начала июля 2011 года четверо молодых людей находятся под арестом по обвинению в подготовке теракта и незаконном хранении и изготовлении оружия и боеприпасов. Следствие полагает, что обвиняемые готовили теракт в составе организованной группы, причем группой в данном случае считаются не четыре арестованных, а весь «Имарат Кавказ», включая его лидера Умарова, дагестанского «амира» Абдуллаева и всех остальных боевиков, подконтрольных этой террористической организации.
По данным следствия, террористы собирались подорвать поезд «Сапсан» с помощью радиоуправляемой бомбы, сделанной из 12-литрового газового баллона. Мощности в 1 кг тротила было бы достаточно, чтобы «Сапсан» сошел с рельсов.
Сами обвиняемые рассказали, что организатором преступления был 23-летний бизнесмен из Кабардино-Балкарии Хамжуев. Он познакомился со своими сообщниками - чеченцами Эдильбиевым и Умаевым и жителем Мордовии Невлютовым - в одной из московских мечетей, а в июне 2011 года предложил им взорвать «Сапсан». Ранее также сообщалось, что все четверо стали террористами, наслушавшись проповедей идеолога северокавказского подполья Саида Бурятского (Александра Тихомирова), который в 2010 году был уничтожен в Ингушетии.
Операцию по неизвестной причине сорвал сам Хамжуев: в июле 2011 года он сообщил, что уезжает в Дагестан по срочному делу, и предложил сообщникам завершить начатое.
Однако те не решились на самостоятельные действия и 5 июля 2011 года выбросили баллон с селитрой в парке Покровское-Стрешнево. Хамжуев к тому времени был уже задержан оперативниками ФСБ. В подготовке теракта признались Хамжуев, Эдильбиев и Невлютов. Отказывается от дачи показаний лишь Умаев.