Հայաստանի ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի համար մայիսի 28-ը հաղթանակների խորհուրդ ունի: Այս մասին, այսօր` մայիսի 28-ին` Սարդարապատի հուշահամալիր կատարած այցելության ժամանակ ասաց անձամբ Վլադիմիր Գասպարյանը: «Երբ  հայ ժողովուրդը միասին է, միաբան է, մենք հաղթում ենք: Սա մայիսը եզրափակող մեր տոնն է եւ ես կարծում եմ, որ մեր սերունդները նման հաղթանակի տոներով պետք է դաստիարակվեն, այլ ոչ թե եղեռններով եւ պարտվողական մտածելակերպով»,- նշեց ոստիկանապետը:
Անդրադառնալով Ներքին գործերի նախարարություն ստեղծվելու վերաբերյալ լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկություններին` Վլադիմիր Գասպարյանը նշեց, որ Եվրամիության եւ ԵԱՀԿ-ի պահանջներից մեկն է Ներքին գործերի նախարարություն ստեղծելը, բայց դա ծրագրային է: Միեւնույն ժամանակ, նա բացառեց  իր` Պաշտպանության նախարար նշանակվելու մասին տարաված տեղեկությունները. «Ես ոստիկան եմ»,- ասաց նա:
Նշենք, որ այսօր Հայաստանը նշում է Հանրապետության օրը: 1918թ. մայիսին  հայկական կանոնավոր ուժերը եւ կամավորները կարողացան կյանքի ու մահու համար մղվող պայքարում փայլուն հաղթանակ տանել թվաքանակով անհամեմատ ավելի շատ թուրքական ուժերի նկատմամբ` թույլ չտալով նրանց ներխուժումը Երեւան:
Հաղթանակը հայ ժողովրդին թույլ տվեց վերականգնել դարեր առաջ կորցրած պետականությունը: Ուղիղ 94 տարի առաջ Թիֆլիսում Հայ ազգային  խորհուրդը հռչակեց Հայաստանի անկախությունն ու Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծումը: «Անդրկովկասի քաղաքական ամբողջականության անկումով եւ Վրաստանի ու Ադրբեջանի կողմից անկախության հռչակմամբ պայմանվորված` Հայկական ազգային խորհուրդն իրեն հայտարարում է հայկական գավառների գերագույն եւ միակ իշխանություն»,-հենց այդ ձեւակերպումն է տեղ գտել Հայաստանի անկախության հռչակագրում:
Անգնահատելի է Հայաստանի Առաջին հանրապետության դերը պետական կառավարման մարմինների ստեղծման գործում:
Ավանդաբար մայիսի 28-ին հիմնական միջոցառումներն անցկացվում են Սարդարապատում, որը հավերժացնում է հայ ժողովրդի հերոս զավակաների հիշատակը, որոնք 1918թ-ին կանգնեցրին թուրքերի ներխուժումը երկիր:

SARDARAPAT. – May 28, that is, Armenia’s Republic Day, means victories for Chief of Police, Vladimir Gasparyan, the latter himself stated Monday while visiting the Sardarapat Memorial.
“When the Armenian people are together, [and] united, we triumph. This is our holiday which wraps up [the month of] May, and I believe our [coming] generations need to be disciplined with such festivities of triumph,” the Police Chief noted.
Reflecting on the information with reference to the possible establishment of a Ministry of Internal Affairs in the country, Vladimir Gasparyan noted that this is a requirement by the EU and the OSCE, but it is a program.
At the same time he ruled out the information being disseminated concerning his being appointed Defense Minister.
“I am a police officer,” he stated.
To note, Armenia celebrates Monday the Republic Day.
The Armenian regular military forces and volunteers defeated the Turkish troops, in May 1918, and thus prevented the latter’s invasion of Armenia’s capital city Yerevan.
It was 94 years ago on this day that the Armenian National Council declared, in Tbilisi, Armenia’s independence and the creation of the First Republic of Armenia.
The First Republic of Armenia has played an invaluable role in the formation of the state governance bodies.
The May 28 celebrations in Armenia are traditionally held at the Sardarapat Memorial, which eternalizes the memory of the Armenian heroes who prevented a Turkish invasion of Armenia in 1918.