Հունիսի 7-ի երեկոյան Հայաստանի երկնքում նկատված տարօրինակ երեւույթը, ըստ ամենայնի, երկնաքար է եղել, որը հանգչել է մթնոլորտի վերին շերտերում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Բյուրականի աստղադիտարանի առաջատար գիտաշխատող Արեգ Միքայելյանը: Նրա խոսքով` դրա մասին են վկայում մի շարք գործոններ, այդ թվում` երեւույթի կարճ տեւողությունը:
Ինչպես նշեց զրուցակիցը, հաղորդումներն այն մասին, թե օբյեկտի արձակած լույսը ծխի տեսք է ունեցել եւ ցրվել, նույնպես բոնորոշ է նման տիպի երեւույթներին:
Մեկնաբանելով ՉԹՕ-ի մասին տարածված խոսակցությունները, Միքայելյանը թերհավատորեն արտահայտվեց. «Մարդիկ հակված են բնության եզակի երեւույթները կամ տեխնոգեն բնույթի երեւույթները  ընդունել որպես գերբնական իրադարձություն, սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ այդ մարդիկ միշտ սխալվում են: Եթե շարքային բնակիչներին դա հասկանալի չէ, չի նշանակում, որ դրանում մեղավոր է ՉԹՕ-ն կամ գոյություն չունեցող ինչ-որ բան»,-եզրափակեց փորձագետը:
Ինչպես տեղեկացրել էր  NEWS.am-ը, այսօր` հունիսի 7-ին, ժամը 21:45-ի սահմաններում, Հայաստանի տարբեր հատվածներից երկնակամարում տարօրինակ երկնային մարմին են նկատել` կոնաձեւ լուսային էֆեկտով:
NEWS.am-ի խմբագրությունը բազմաթիվ զանգեր էր ստացել ականատեսներից, ովքեր ապշահար պատմում էին իրենց տեսածի մասին:
Ականատեսների վկայությամբ, երեւույթը շատ կարճ էր տեւել, որի ընթացքում փոքրիկ լույսը արագ մեծացել էր, սկսել սպիտակ ծխի տեսք ընդունել, ապա արագ անհետացել:
Տարօրինակ երեւույթը նկատել էին Երեւանում, նաեւ Արմավիրի, Տավուշի եւ Սյունիքի մարզերում, մասնավորապես, Կապան քաղաքում:
Նշենք, որ նման երեւույթ նկատվել էր նաեւ 2009 թվականի դեկտեմբերին, Նորվեգիայում, սակայն հետագայում պարզվել է, որ դա ռուսական հրթիռ է եղել:

Странное явление в небе над Арменией, зафиксированное вечером 7 июня, по всей видимости, было метеоритом, который сгорел в верхних слоях атмосферы Земли. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил ведущий научный сотрудник Бюраканской обсерватории Арег Микаелян. По его словам, на это указывают ряд факторов, в том числе очень короткая длительность явления.
Как отметил собеседник, сообщения о том, что испускаемый объектом свет принял форму дыма и рассеялся, тоже характерны для такого рода событий. «Это означает, что метеорит обладал вращательным спином», - пояснил ученый.
Комментируя немедленно вспыхнувшие разговоры об очередном нашествии НЛО на Землю, Арег Микаелян выразился крайне скептически. «Люди склонны принимать редкие природные явления, а также явления техногенного характера за те или иные сверхъестественные события, но практика показывает, что эти люди всегда ошибаются. Если рядовому обывателю что-то непонятно, это не значит, что в этом виноваты НЛО или еще кто-то несуществующий», - заключил эксперт.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в разных населенных пунктах на территории Армении 7 июня около 21:45 в небе было замечено необычное небесное явление. В редакцию Новости Армении – NEWS.am поступило множество сообщений от очевидцев, которые рассказывали об увиденном. В небе был замечен светящийся объект конической формы, испускающий слабо пульсирующий свет.
По словам очевидцев, явление продлилось очень коротко: вначале маленький свет стремительно разросся, после чего принял форму белого дыма и испарился. Странное явление было замечено в Ереване, а также в областях Армении.
Отметим, что нечто похожее заметили в 2009 г., в Норвегии, но впоследствии выяснилось, что это была российская ракета.