ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ, Իռլանդիայի փոխվարչապետ եւ արտգործնախարար Էյմոն Գիլմորը տարածաշրջանային այցի շրջանակում հունիսի 11-ին ժամանում է Երեւան:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, նախագահը Երեւան կժամանի հունիսի 11-ին, այնուհետեւ կուղեւորվի Թբիլիսի հունիսի 12-ին, եւ կայցելի Բաքու հունիսի 13-ին:
Այցի ընթացքում Գիլմորը կհանդիպի պաշտոնատար անձանց, քաղաքական կուսակցությունների նեկայացուցիչների հետ` տարածաշրջանում ԵԱՀԿ-ի աշխատանքները քննարկելու համար:
Ինչպես ասվում է ԵԱՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ, ԵԱՀԿ-ի համար տարածաշրջանում երկարատեւ խնդիրների կարգավորումը համարվում է կազմակերպությունում  իռլանդական նախագահության գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը:
Էյմոն Գիլմորն այցի ընթացքում կքննարկի ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցերը, հարցեր` կապված 2008 թվականին Վրաստանի հակամարտության հետեւանքների հետ, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ համագործակցության հետ կապված հարցեր, մասնավորապես Երեւանի եւ Բաքվի գրասենյակների հետ կապված:

The OSCE Chairperson-in-Office, Ireland’s Deputy Prime Minister and Foreign Minister Eamon Gilmore, will arrive Armenia’s capital city Yerevan, on Monday, along the lines of a regional visit.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, after Armenia, Gilmore will head to Georgia on Tuesday, and to Azerbaijan on Wednesday to meet with government leaders and representatives of political parties to discussions of the OSCE’s work in the region.
Making progress towards lasting settlements of protracted conflicts in the OSCE area is a key priority of the Irish OSCE Chairmanship.
During the visit the Chairperson-in-Office will discuss the Nagorno-Karabakh settlement process, issues following the 2008 conflict in Georgia and cooperation with the OSCE, in particular with its Offices in Yerevan and Baku.