ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ, Իռլանդիայի փոխվարչապետ եւ արտգործնախարար Էյմոն Գիլմորը տարածաշրջանային այցի շրջանակում հունիսի 11-ին ժամանում է Երեւան:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, նախագահը Երեւան կժամանի հունիսի 11-ին, այնուհետեւ կուղեւորվի Թբիլիսի հունիսի 12-ին, եւ կայցելի Բաքու հունիսի 13-ին:
Այցի ընթացքում Գիլմորը կհանդիպի պաշտոնատար անձանց, քաղաքական կուսակցությունների նեկայացուցիչների հետ` տարածաշրջանում ԵԱՀԿ-ի աշխատանքները քննարկելու համար:
Ինչպես ասվում է ԵԱՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ, ԵԱՀԿ-ի համար տարածաշրջանում երկարատեւ խնդիրների կարգավորումը համարվում է կազմակերպությունում  իռլանդական նախագահության գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը:
Էյմոն Գիլմորն այցի ընթացքում կքննարկի ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցերը, հարցեր` կապված 2008 թվականին Վրաստանի հակամարտության հետեւանքների հետ, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ համագործակցության հետ կապված հարցեր, մասնավորապես Երեւանի եւ Բաքվի գրասենյակների հետ կապված:

Действующий председатель ОБСЕ, вице-премьер и министр иностранных дел Ирландии Эймон Гилмор 11июня прибывает в Ереван в рамках регионального визита.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, председатель прибудет в Ереван 11 июня, затем отправится в Тбилиси 12 июня, и наконец, посетит Баку 13 числа.
В ходе визита Гилмор встретится с официальными лицами, представителями политических партий для обсуждения работы ОБСЕ в регионе.
Как говорится в сообщении ОБСЕ, обеспечение прогресса в достижении прочного урегулирования затяжных конфликтов в регионе ОБСЕ является одним из ключевых приоритетов ирландского председательства в организации.
В ходе визита Эймон Гилмор обсудит процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта, вопросы, связанные с  последствиями конфликта 2008 года в Грузии, а также вопросы, касающиеся  сотрудничества с ОБСЕ, в частности с офисами в Ереване и Баку.