Աշխարհով մեկ ցրված հայերը ամենաձեռներեց խավն են բոլոր այն երկրներում, որտեղ նրանք հաստատվել են, այդ թվում` ԱՄՆ-ում: Այդ մասին, այսօր` հունիսի 14-ին, հայտարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ելույթ ունենալով «Մրցակցություն, սահմանափակումներ եւ լուծումներ» թեմայով համաժողովի ժամանակ: Համաժողովը կազմակերպել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը եւ Ամերիկայի առեւտրի պալատը Երեւանում:
Դեսպանի խոսքով` ոչ մի մշակութային խոչընդոտ չկա, որ հայերը բիզնես ոլորտում նաեւ Հայաստանում հաջողության հասնեն:
Նա տեղեկացրեց, որ երկխոսության մեջ են կառավարության եւ ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հետ` մրցակցային խնդիրների վերհանման եւ տեխնիկակա աջակցության տրամադրման առումով: «ՏՄՊՊՀ-ն մեր կարեւոր գործընկերն է, ուրախ եմ, որ կարող ենք աջակցել Հանձնաժողովին»,- ասաց ԱՄՆ դեսպանը:

YEREVAN. – The Armenians who are scattered all over the world are the most entrepreneurial strata in all the countries they have settled in, including the United States, US Ambassador to Armenia John Heffern stated Thursday addressing a conference entitled “Competition, Restrictions and Solutions.”
In the Ambassador’s words, there is no cultural obstruction before the Armenians in order to have business success likewise in Armenia.
He also informed that they are conducting a dialogue with the Government and the Armenian State Commission for the Protection of Economic Competition (ASCPEC), in terms of raising the competition issues and providing technical support.
“The ASCPEC is our important partner, [and] I am glad we can assist the Commission,” said the US Ambassador.