Թուրքական ռազմաօդային ուժերի  օդանավը խփած սիրիական զինվորականների գործողությունները վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի խաղաղության եւ անվտանգության համար: Նման մոտեցում է ներկայացված ՄԱԿ-ի ԱԽ Թուրքիայի ուղարկած դիմումում:
Թուրք երկու օդաչուների  վախճանին հանգեցրած հարձակումը թշնամական գործողություն է սիրիական իշխանությունների կողմից, որն սպառնում է Թուրքիայի ազգային անվտանգությանը, ասվում է դիմումի մեջ:
Թուրքիան ԱԽ-ից ոչ մի անհապաղ գործողություն չի պահանջում, հայտնում է «Ռոսբալտը»` հղում անելով AFP-ին:
Նախօրեին թուրքական փոխվարչապետ Բյուլենտ Արինչը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի իշխանությունները չեն պատրաստվում պատերազմել Սիրիայի դեմ խփված  օդանավի  պատճառով: Միաժամանակ նշել էր, որ Անկարան մտադիր չէ այդ հարցը թողնել առանց հետեւանքների:
Մինչդեռ հունիսի 25-ին հայտնի էր դարձել, որ Սիրիայի օդային ուժերը եւս մեկ թուրքական օդանավ էին հրաձգության ենթարկել:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, հունիսի 22-ի կեսօրին Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի  օդանավն անհետացել էր Միջերկրական ծովի ջրերում: Մալաթիայից օդ բարձրացած  օդանավի հետ կապը կորել էր Հաթայ նահանգի հարավարեւմտյան հատվածում: Ավելի ուշ տեղեկություն էր հայտնվել, որ  օդանավը խփվել է Սիրիայի զինվորականների կողմից:
Սիրիայի իշխանություններն ընդունել են, որ խփել են  կործանիչը, եւ հայտնել էին, որ օդանավը խախտել էր Սիրիայի սահմանը:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ի ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ օդանավը խփվել էր միջազգային օդային տարածքում, իսկ նրա բեկորներն ընկել էին Սիրիայի տարածքային ջրերը: Ըստ նրա`օդանավը կատարել է թեստային եւ ուսումնական թռիչք,նրանում զենք չի եղել, իսկ թռիչքի մասին Սիրիան նախապես տեղյակ է եղել:
Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի Խորհրդի արտահերթ նիստ է գումարել` Վաշինգթոնի պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն, ըստ որի դաշինքի ցանկացած անդամ խորհրդակցություն կարող է  հրավիրել, եթե նրա տարածքային ամբողջականությունը, քաղաքական անկախությունը կամ անվտանգությունն սպառնալիքի տակ են գտնվում:

Действия сирийских военных, сбивших самолет турецких ВВС, представляют угрозу для мира и безопасности в регионе. Такая позиция высказана в обращении, которое Турция направила в Совет Безопасности ООН.
Атака, которая предположительно привела к гибели двух турецких пилотов, является враждебным актом со стороны сирийских властей, угрожающим национальной безопасности Турции, говорится в обращении.
Несмотря на обозначенные угрозы, Турция не требует от Совбеза никаких немедленных действий, сообщает «Росбалт» со ссылкой на AFP.
Накануне турецкий вице-премьер Бюлент Арынч заявил, что власти Турции не собираются воевать с Сирией из-за сбитого истребителя. В то же время он отметил, что Анкара не намерена оставлять инцидент со сбитым истребителем без последствий.
Между тем, 25 июня стало известно, что силы ПВО армии Сирии подвергли обстрелу еще один турецкий самолет, который вел поиски фрагментов ранее сбитого истребителя.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, самолет ВВС Турции около полудня 22 июня исчез над водами Средиземного моря. Связь с самолетом, поднявшимся в воздух с военно-воздушной базы в Малатии, была потеряна на юго-западном участке провинции Хаттай. Позже появилась информация о том, что самолет был сбит военными Сирии.
Власти Сирии признали, что турецкий истребитель был сбит средствами ПВО, и сообщили, что самолет нарушил границу Сирии.
Глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, в свою очередь, заявил, что самолет был сбит в международном воздушном пространстве, а его обломки упали в территориальные воды Сирии. Самолет, по его словам, совершал «тестовый и учебный полет», на борту самолета не было оружия, о его полете Сирии было известно заранее.
Турция созвала экстренное заседание Совета НАТО в соответствии с 4-й статьей Вашингтонского договора, согласно которой любой член альянса может запросить консультации в случае, если его территориальная целостность, политическая независимость или безопасность оказались под угрозой.