Հայաստանը պատրաստ է հատուկ օրենքներ ընդունել` ավստրիական ընկերություններին հարկային արտոնություններ տրամադրելու համար, ընդհուպ` շահութահարկից մի քանի տարով ազատելը, եթե Հայաստանում իրականացվեն խոշոր ներդրումներ: Այդ մասին, այսօր` հունիսի 26-ին, Երեւանում հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Հայաստան-Ավստրիա գործարար համաժողովի ընթացքում: Ս. Սարգսյանը առանձնացրեց մի քանի ոլորտներ, որտեղ ավստրիական ներդրումները կարող են արդյունավետ աշխատել: Որպես ռազմավարական ուղղություններ առանձնացվեցին էներգետիկան եւ գյուղատնտեսությունը:
Մասնավորապես` մեծ ներուժ ունի էլէկտրաէներգիայի արտադրությունն ու արտահանումը: Հայաստանը պատրաստվում է մինչեւ 2020 թ. վերականգնվող էներգետիկայի մասնաբաժինը հասցնել 35%-ի, ինչը ավստրիական ընկերությունների համար նոր հեռանկարներ է բացում:
Ս. Սարգսյանը նաեւ մատնանշեց զբոսաշրջության ոլորտը, որտեղ հայկական ու ավստրիական ընկերությունները կարող են համագործակցել ձմեռային զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ: Մեծ հեռանկարներ կան նաեւ Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի եւ Հայաստան-Իրան երկթագծի կառուցման առումով:
Պատասխան խոսքում Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշերը նշեց, որ ավստրիական ընկերությունների համար Հայաստանում հատկապես հետաքրքրություն են ներկայացնում  գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, սննդի արդյունաբերությունը, վերականգնվող էներգետիկան: Հայկական ու ավստրիական ընկերությունների համագործակցության լավ հիմք կարող է ծառայել այն հանգամանքը, որ «Ավստրիական ավիաուղիներ» ընկերությունը շաբաթական մի քանի չվերթ է իրականացնում Երեւանի եւ Վիեննայի միջեւ: Ավստրիայի նախագահը հայաստանցիներին կոչ արեց օգտագործել այդ հնարավորությունը նաեւ եվրոպական այլ երկրներ մուտք գործելու համար, քանի որ Ավստրիան յուրօրինակ հանգույց է Եվրոպայի կենտրոնում:

YEREVAN. - Armenia is ready to pass special laws to provide Austrian companies with tax benefits up to the income tax exemption for several years, Serzh Sargsyan said on Tuesday addressing Armenian-Austrian business forum.
President Sargsyan pointed at various fields, including energy and agriculture, effective for Austrian investments.
In particular, production and export of electricity has great potential, he said. Armenia plans to bring the share of renewable energy to 35% by 2020, which opens up new prospects for Austrian companies.
The Armenian leader also pointed out tourism, where the Armenian and Austrian companies can cooperate in the development of winter tourism.
There are also good prospects for the construction of North-South transport corridor and Armenia-Iran railway.
In response, President Heinz Fischer said that Austrian companies are in particular interested in Armenia’s agriculture, tourism, food processing and renewable energy.
He said a good basis for the bilateral cooperation may be the fact that Austrian Airlines operates several Yerevan-Vienna flights each week. Austrian President also called on the Armenian citizens to use this opportunity as a transit to other European countries, because his country is a peculiar hub in the center of Europe.