Թբիլիսիի հիվանդանոցներում շարունակում են մնալ քաղաքի արվարձանում քլորի արտահոսքից տուժած 73 հոգուց 40-ը, այդ թվում`վեց երեխաներ եւ մեկ հղի կին: Տուժածներից մեկի վիճակը օրհասական է:
Հիշեցնենք, արտակարգ պատահարը տեղի է ունեցել հուլիսի 4-ի գիշերը` մասնավոր ձեռնարկություններից մեկում քլորի 800 լիտրանոց ցիստեռնից կատարված արտահոսքի պատճառով: Ընդ որում, գիշերվա ընթացքում երկու անգամ է արտահոսք կատարվել:
Կրկնակի արտակարգ պատահարի արդյունքում, որը տեղի է ունեցել ցիստեռնը ապահով վայր տեղափոխելու փորձի ընթացքում, քլորից թունավորվել են մի քանի փրկարարներ: Տուժածների թվում 20 երեխաներ եւ հղի մեկ կին կա, գրում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Տուժածներից մեկի` 18-ամյա Լաշա Նարիմանաձեի վիճակը բժիշկները գնահատում են ծայրահեղ ծանր: Բժիշկների ներկայացմամբ, նրան արհեստական շնչառության ապարատ է միացված եւ կյանքը փրկելու շանսերը փոքր են:
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին եւ առողջապահության նախարար Զուրաբ Չիաբերիշվիլին գիշերն այցելել են տուժածներին: Սահակաշվիլին խոստացել է, որ բուժման բոլոր ծախսերն իր վրա կվերցնի պետությունը:
Արտակարգ դեպքի փաստով քրեական գործ է հարուցվել տեխնիկական աշխատանքների ժամանակ անվտանգության կանոնները չպահպանելու հոդվածով: Այդ հոդվածով քրեական պատասխանատվություն է ենթադրվում 2-ից 5 տարի ժամկետով:
Դեպքը տեղի է ունեցել «Կրիստալ» մասնավոր ընկերության տարածքում, դրա ղեկավար Լեւան Դաթուաշվիլին այժմ հարցաքննվում է:

В больницах остаются сорок из 73 пострадавших от отравления хлором в пригороде Тбилиси, в том числе шестеро детей и одна беременная женщина. Состояние одного пострадавшего оценивается как критическое.
Напомним, ЧП произошло в ночь на 4 июля в результате разгерметизации 800-литровой цистерны с хлором на территории одного из частных предприятий. При этом за ночь произошло две утечки. В результате повторного ЧП, которое произошло при попытке перевезти цистерну на безопасное место, отравление хлором получили несколько спасателей. Среди пострадавших также 20 детей и одна беременная женщина, местные жители и прохожие, оказавшиеся поблизости в момент ЧП, сообщает «Новости-Грузия».
Состояние одного из пострадавших, 18-летнего Лаши Нариманидзе, получившего отравление хлором на фоне астмы, врачи оценивают как критическое. По словам врачей, он подключен к аппарату искусственного дыхания, и шансов на спасение мало.
Президент Грузии Михаил Саакашвили и министр здравоохранения Зураб Чиаберашвили ночью посетили пострадавших. Саакашвили пообещал, что все расходы на лечение пострадавших возьмет на себя государство.
По факту ЧП возбуждено уголовное дело по статье «нарушение правил безопасности при проведении технических работ, приведших к ухудшению состояния здоровья людей». Уголовная ответственность по этой статье составляет от 2 до 5 лет.
ЧП произошло на территории частной компании «Кристалл», глава которой Леван Датуашвили находится на допросе в полиции.