Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների նոր փաթեթը փաստացի ուժի մեջ է մտել օգոստոսի 10-ին. նախագահ Բարաք Օբաման համապատասխան օրենք է ստորագրել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Կոնգրեսը իսլամական հանրապետության նկատմամբ պատժամիջոցների հերթական փաթեթին հավանություն է տվել օգոստոսի 2-ին: Փաթեթը նախատեսում է պատժամիջոցների կիրառում այն անձանց նկատմամբ, ովքեր համագործակցում են իրանական իշխանությունների հետ ուրանի ստացման ոլորտում, Իրանին վաճառում, վարձով տալիս կամ տրամադրում են տանկերներ նավթի տեղափոխման համար, ինչպես նաեւ ապահովագրություն են տրամադրում National Iranian Tanker պետական ընկերությանը: Փաստաթուղթը պատժամիջոցներ է նախատեսում բոլոր նրանց համար, ովքեր համագործակցում են Իրանի վառելիքային, նավթաքիմիական կամ գազի ձեռնարկությունների հետ, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր երկրի նավթային եւ գազային արդյունաբերությանն օգնում են ձեռք բերել անհրաժեշտ ապրանքներ, ծառայություններ, տենոլոգիաներ եւ այլն:
Փաստաթուղթը պատժամիջոցներ է նախատեսում նաեւ Իրանին ռադիո- եւ հեռուսաազդանշանները խլացնող սարքավորումներ, ինչպես նաեւ հետեւման, ցույցեր ցրելու հատուկ միջոցներ ձեռք բերելու հարցում  օգնություն ցուցաբերողների համար:

Новый пакет санкций конгресса США против Ирана фактически вступил в силу – 10 августа президент страны Барак Обама подписал соответствующий закон.
«В пятницу вечером (утром 11 августа по ереванскому времени) закон был подписан президентом. Это означает, что США сделали еще один шаг на пути к ужесточению давления на Тегеран», - сообщила телекомпания CNN, цитирует РИА Новости.
Законопроект об очередном пакете санкций против Исламской республики конгресс принял 2 августа. Он предусматривает введение санкций против компаний и лиц, которые сотрудничают с иранскими властями в области добычи урана, продают Ирану, арендуют или предоставляют ему танкеры для перевозки нефти, а также предоставляют страховое покрытие госкомпании National Iranian Tanker. Документ предусматривает санкции против всех, кто сотрудничает с предприятиями топливного, нефтехимического или газового сектора Ирана, либо помогает нефтяной и газовой промышленности страны приобретать товары, услуги, технологии или элементы инфраструктуры.
Документ также предусматривает санкции против лиц и компаний, оказывающих помощь Ирану в покупке оборудования для глушения радио- и телесигнала, средств слежения, а также экипировки и спецсредств для разгона демонстраций.