Նախագահի թեկնածուների միավորման ուղղությամբ ես ամենակարեւոր քայլն արեցի. Ես մասնակցում եմ ընտրություններին արդեն հայտարարելով, որ կոնկրետ ժամկետից հետո հրաժարական կտամ: Այս մասին, այսօր` հունվարի 31-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանի ժողովուրդը միայն մեկ բան է ցանկանում, որպեսզի թեկնածուները միավորվեն եւ աթոռի համար պայքարելու փոխարեն իրենց հայտարարած նպատակների իրագործման համար հանդես գան միասնական ճակատով:
«Դրա համար կան մի քանի տարբերակներ. Առաջին հերթին ես պետք է թեկնածուների միջեւ կուսակցությունների ներսում համաձայնության հասնեմ ծրագրային հարցերում: Երկրորդ տարբերակն այն է, որ եթե հնարավոր չլինի համաձայնության գալ քաղաքական գործիչների հետ, ես կաշխատեմ քաղաքացիների հետ, որոնք քվեարկում են այդ թեկնածուների օգտին: Եվ երրորդ տարբերակը որոշակի իմաստով նախորդի կրկնությունն է` քվեարկելով Պարույր Հայրիկյանի օգտին, մարդիկ իրենց ձայնը տալիս են Սերժ Սարգսյանին, Հրանտ Բագրատյանին եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, քանի որ ես չեմ պատրաստվում երկիրը միայնակ ղեկավարել»,-ասաց Հայրիկյանը:
Նա նշեց, որ նախագահական ընտրություններին մասնակցում է արդեն հրաժարված այդ պաշտոնից: «6 ամսից 2 տարի ժամկետում ես կիրականացնեմ իմ ծրագրում ներառված բոլոր բարեփոխումները, որիդ հետո հրաժարական կտամ»,- պարզաբանեց նա:

В направлении объединения кандидатов в президенты я сделал самый важный шаг. Я принимаю участие в выборах, уже заявив о досрочном отказе от поста через конкретные сроки. Об этом на пресс-конференции 31 января заявил кандидат в президенты, руководитель объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.
По его словам, народ Армении желает только одного: чтобы кандидаты объединились и вместо борьбы за кресло выступали единым фронтом за реализацию объявленных ими полезных целей. «Для этого есть несколько вариантов. В первую очередь, мне следует добиться соглашения среди кандидатов внутри партий по поводу программных вопросов. Второй вариант сводится  к тому, что если не удастся прийти к соглашению с политическими деятелями, я буду работать с гражданами, которые голосуют за этих кандидатов. И третий вариант, который является своего рода повторением предыдущего: проголосовав за Паруйра Айрикяна, люди отдадут свой голос Сержу Саргсяну, Гранту Багратяну и Раффи Ованнисяну, поскольку я не собираюсь руководить страной в одиночку», - отметил Айрикян.
В ответ на вопрос, насколько вероятен его самоотвод в случае политической консолидации некоторых из претендентов на кресло главы государства, он вновь подчеркнул, что участвует в президентских выборах, уже отказавшись от поста. «В срок от 6 месяцев до 2 лет я осуществлю все реформы, предусмотренные моей предвыборной программой, а затем  уйду в отставку», - заверил кандидат в президенты.