Երեւանում ապրիլի 15-ին կայացել է «Հասարակական մասնակցության եւ բազմաբնույթ դիվանագիտության մեխանիզմները խաղաղ գործընթացներում. Դասընթացներ Հյուսիսային Իռլանդիայից»:
Նախաձեռնությունը պատկանում է «International Alert» կազմակերպությանը: Զեկույցը նախապատրաստել է փորձագետների տարածաշրջանային խումբը եւ ուղղված է ղարաբաղյան հակամարտության ազդեցության ներքո գտնվող հասարակությանը ներգրավմանը տվյալ հետազոտության եզրակացությունների քննարկմանը:
Զեկույցում օգտագործել են Բելֆասթում, Դուբլինում եւ Լոնդոնում շատ փորձագետների հետ հարցազրույցները, այդ թվում նաեւ ներկա ու նախկին քաղաքական գործիչների հետ, որոնք անմիջական մասնակցություն են ունեցել Հյուսիսային Իռլանդիայի հետ բանակցություններին, լրագրողների, ակադեմիկոսների, համայնքների առաջնորդների հետ,  կաթոլիկ եւ բողոքական համայնքաների քաղաքացիական ակտիվիստների հետ:
Զեկույցը կենտրոնացած է հինգ ոլորտների վրա՝ քաղաքական ինստիտուտների, պաշտոնական դիվանագիտության եւ արտաքին խաղացողների, սփյուռքի, լրատվամիջոցների ու քաղաքացիական հասարակության դերը Հյուսիսային Իռլանդիայում խաղաղ համաձայնության ձեռք բերման գործում:
Այս պահին զեկույցը հասանելի է ռուսերեն լեզվով, անգլերեն տարբերակը հասանելի կլինի մոտ ապագայում:
Զեկույցի հեղինակներն են Գեղամ Բաղդասարյանը(Լեռնային Ղարաբաղ), Ավազ Հասանովը(Ադրբեջան), Մասիս Մաիլյանը(Լեռնային Ղարաբաղ), Գյուլշան Փաշաեւը(Ադրբեջան) եւ Միքայել Զոլյանը(Հայաստան): «International Alert»-ի հետազոտությունը «Եվրոպական գործընկերությունը հանուն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության խաղաղ կարգավորման»(European Partnership for the Peaceful Settlement of the Conflict over Nagorno-Karabakh (EPNK)) նախաձեռնության մաս է կազմում:

В Ереване 15 апреля состоялась презентация доклада «Механизмы общественного участия и многоканальной дипломатии в мирных процессах: Уроки из Северной Ирландии».
Инициатива презентации принадлежит независимой миротворческой неправительственной организации «International Alert». Доклад подготовлен региональной группой экспертов и нацелен на вовлечение обществ, находящихся под влиянием карабахского конфликта, в обсуждение заключений данного сравнительного исследования, сделанного в 2013 году.
В докладе были использованы интервью со многими экспертами в Белфасте, Дублине и Лондоне, в том числе с нынешними и бывшими политиками, непосредственно вовлеченными в процесс мирных переговоров в Северной Ирландии, ведущими журналистами, академиками, лидерами общин и гражданскими активистами из Католической и Протестантской общин.
Доклад сфокусирован особенно на пяти специфических сферах: роль политических институтов, официальной дипломатии и внешних игроков, диаспоры, СМИ и гражданского общества в деле создания условий для длительного мирного соглашения в Северной Ирландии.
В настоящее время доклад доступен на русском языке, английская версия будет доступна в ближайшем будущем.
Авторами доклада являются Гегам Багдасарян (Нагорный Карабах), Аваз Хасанов (Азербайджан), Масис Маилян (Нагорный Карабах), Гюлшан Пашаева (Азербайджан) и Микаэл Золян (Армения). Сравнительное исследование организации «International Alert» является частью инициативы «Европейское партнерство с целью мирного урегулирования конфликта вокруг Нагорного Карабаха» (European Partnership for the Peaceful Settlement of the Conflict over Nagorno-Karabakh (EPNK)), финансируемой Европейским Союзом.