Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը երկրի քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով (մահվան պատճառ դարձած ահաբեկչական գործողություն) հետաքննություն է վարում երկրի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ: Այս մասին «Ինտերֆաքս-Ուկրաինա» գործակալությանը հայտնել է գերատեսչության մամուլի ծատայության ղեկավարի պաշտոնակատար Վասիլի Զորյան:
«Մասնավորապես, պարզվել է, որ Վիկտոր Յանուկովիչը, Ալեքսանդր Յակիմենկոն (Ուկրաինայի անվտանգության խորհրդի նախկին ղեկավար) եւ Վիտալի Զախարչենկոն (ՆԳ նախկին նախարար) նախնական համաձայնությամբ ահաբեկչական կազմակերպություն են ստեղծել, որի գործունեության արդյունքում 2014թ. փետրվարի 20-ին Կիեւի Ինստիտուտսկի փողոցում մարդկանց մահվան զանգվածային դեպքեր են գրանցվել: Հայտնի է նաեւ, որ կազմակերպությանը անդամակցել են նաեւ երկու գերատեսչությունների ԶՈւ ծառայողներ»,-տեղեկացրել է Զորյան:

Генеральная прокуратура Украины ведет расследование в уголовном производстве относительно бывших высокопоставленных должностных лиц по ч. 3 ст. 258 (террористический акт, который привел к гибели людей) УК Украины, сообщил агентству «Интерфакс-Украина» и.о. руководителя пресс-службы ведомства Василий Зоря.
«В частности, установлено, что Виктор Янукович, Александр Якименко (экс-глава СБУ) и Виталий Захарченко (экс-глава МВД) по предварительному сговору создали террористическую организацию, деятельность которой привела к массовой гибели людей 20 февраля 2014 года на ул. Институтской в Киеве, а также привлекли в ее состав военнослужащих СБУ и Внутренних войск МВД Украины», - рассказал В.Зоря.