Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն, այսօր՝ ապրիլի 23-ին, հանդիպել է Լիտվայի պաշտպանության նախարար Յուոզաս Օլեկասի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ:
ՀԱԿ-ից հայտնում են, որ սա նրանց առաջին հանդիպումը չէ: Առաջին նախագահի եւ Լիտվայի պաշտպանության նախարարի ծանոթությունը սկսվել է դեռ 1989 թվականից, երբ պարոն Օլեկասը, Անդրեյ Սախարովի եւ Գալինա Ստարավոյտովայի հետ միասին պայքարում էր ձերբակալված «Ղարաբաղ» կոմիտեի ազատության համար եւ շարունակվել է 1991թ. վիլնյուսյան հայտնի իրադարձությունների օրերին, երբ նախագահ Տեր-Պետրոսյանը, որպես ԽՍՀՄ Դաշնության խորհրդի պատվիրակության անդամ, ճգնաժամի կարգավորման նպատակով մեկնել էր Վիլնյուս:
Հյուրի խնդրանքով, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, հատկապես շեշտելով երկրի առջեւ ծառացած հիմնական մարտահրավերները, որոնց թվում` համակարգային կոռուպցիան, արտագաղթը, ժողովրդավարական ազատությունների ոտնահարումները:

Лидер Армянского национального конгресса, первый президент Армении Левон Тер-Петросян 23 апреля встретился с министром обороны Литвы Юзасем Олекасом по инициативе последнего.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Армянского  национального конгресса, это – их не первая встреча. Знакомство первого президента Армении и министра обороны началось еще с 1989 года, когда Олекас вместе с Андреем Сахаровым и Галиной Старавойтовой боролся за свободу комитета «Карабах».
По просьбе гостя, Тер-Петросян представил внутриполитическую ситуацию в Армении, особенно акцентируя внимание на основных вызовах, стоящих перед страной, в числе которых он указал на наличие системной коррупции, эмиграцию, попрание демократических свобод. Собеседники также коснулись региональных проблем.