Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն  ապրիլի 24-ին ընդառաջ հայերին ուղղված ուղերձից հետո աշխատում է եւս մեկ քայլի ուղղությամբ, ըստ որի, նախատեսվում է քաղաքացիություն տալ 1915-ին փրկված հայերի ժառանգներին։
Թուրքական Hurriyet-ը գրել է, թե թուրքական իշխանությունների օրակարգում է 1915-ին տեղահանված հայերի ժառանգներին տալ Թուրքիայի քաղաքացիություն։
Նշվում է, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայերին ուղղված ուղերձից հետո աշխատում է նոր քայլի ուղղությամբ։
Հիշյալ քայլի միտքը բարձրաձայնվել էր դեռեւ այս տարվա հունվարին Անկարայի մտքի ազատությունենրի նախաձեռնության կազմակերպած կոնֆերանսի ժամանակ։ Այդ առաջարկությունն ուղարկվել էր Թուրքիայի ԱԳՆ։ Իսկ ավելի ուշ հայտի էր դարձել, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ը դրական է նայել առաջարկին եւ աշխատանքներ է իրականացնում այդ ուղղությամբ։

Following Turkey PM Recep Tayyip Erdogan’s address to the Armenians ahead of the 99th anniversary of the Armenian Genocide, it is planned to grant Turkish citizenship to the progenies of the Genocide survivors.
The above-said matter is on the agenda of the Turkish authorities, reported Hürriyet daily of Turkey.
It is noted that Erdogan is working on a new step whose idea was raised this January, and at a conference organized by the Ankara Freedom to Thought Initiative.
The said proposal was forwarded to the Turkish MFA and, subsequently, it was learned that the MFA had a positive view on this matter, and it is conducting respective activities.