Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն  ապրիլի 24-ին ընդառաջ հայերին ուղղված ուղերձից հետո աշխատում է եւս մեկ քայլի ուղղությամբ, ըստ որի, նախատեսվում է քաղաքացիություն տալ 1915-ին փրկված հայերի ժառանգներին։
Թուրքական Hurriyet-ը գրել է, թե թուրքական իշխանությունների օրակարգում է 1915-ին տեղահանված հայերի ժառանգներին տալ Թուրքիայի քաղաքացիություն։
Նշվում է, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայերին ուղղված ուղերձից հետո աշխատում է նոր քայլի ուղղությամբ։
Հիշյալ քայլի միտքը բարձրաձայնվել էր դեռեւ այս տարվա հունվարին Անկարայի մտքի ազատությունենրի նախաձեռնության կազմակերպած կոնֆերանսի ժամանակ։ Այդ առաջարկությունն ուղարկվել էր Թուրքիայի ԱԳՆ։ Իսկ ավելի ուշ հայտի էր դարձել, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ը դրական է նայել առաջարկին եւ աշխատանքներ է իրականացնում այդ ուղղությամբ։

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган после адресованного армянам заявления, сделанного в преддверии 24 апреля, работает еще над одним шагом: он намерен предоставить гражданство потомкам армян,  переживших 1915 год.
Как пишет «Hurriyet», в повестке правительства Турции вопрос предоставления гражданства потомкам армян, депортированных в 1915 году. Отмечается, что сейчас Эрдоган работает над этим шагом.
Идея предоставления гражданства потомкам депортированных из Турции армян была озвучена еще в январе текущего года на конференции Инициативы свободы мысли в Анкаре. Это предложение было передано в МИД Турции. Позднее стало известно, что турецкий МИД положительно отреагировал на инициативу, и в настоящее время ведутся работы в этом направлении.