Թուրքիայի Թունջելի նահանգում, ապրիլի 24-ին, «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառում։
Թուրքական Bugun կայքի փոխանցմամբ՝ Թունջելիի (Դերսիմ) Սանաթի փողոցում հավաքվածները հարգել են 1915-ին զոհված հայերի հիշատակը, որի ժամանակ ելույթով հանդես է եկել «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության Թունջելիի գրասենյակի համանախագահ Ֆաթմա Քալսենը՝ շեշտելով, որ պետության ժխտողական քաղաքականությունը դեռեւս շարունակվում է եւ իշխանությունները դեռեւս պաշտպանում են Ցեղասպանությունն իրականացնողներին։
«1894-1896 թվականներին Համիդիյե զորագնդերի իրականացրած հայկական ջարդերը, 1909-ի Ադանայի կոտորածները տեղի են ունեցել մինչ 1915-ի ցեղասպանությունը։ 1915-ին հայ եւ ասորի ժողովուրդների դեմ իրականացվեց պլանավորված էթնիկ եւ կրոնական ցեղասպանություն»,-նշել է Ֆաթմա Քալսենը։
Քուրդ կուսակցապետը թուրքական իշխանություններից պահանջել է Հայոց ցեղասպանության մոտեցող 100-րդ տարելիցից առաջ  առանց նախապայմանների բացել հայ-թուրքական սահմանը, Ցեղասպանությունից փրկվածների թոռներին տալ քաղաքացիություն, դասագրքերից հանել հայերի դեմ թշնամություն պարունակող նյութերը, փոխհատուցում վճարել ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին եւ վերանորոգել հայերի եւ ասորի դպրոցներն ու եկեղեցիները։

В провинции Тунджели Турции 24 апреля под руководством курдской «Народно-демократической» партии состоялось мероприятие, посвященное  памяти жертв Геноцида армян.
Как передает турецкий сайт  Bugun,  собравшиеся на улице  Санати в Тунджели (Дерсим) почтили память армян, погибших в 1915-ом. На мероприятиии выступил сопредседатель  офиса «Народно-демократической» партии  в  Тунджели  Фатма Калсен, подчеркнув,  что политика отрицания государства пока еще продолжается, и власти еще  защищают совершивших Геноцид.
«Осуществленная  в 1894-1896  г.г. полками Гамида  армянская резня, погромы в Адане в 1909 г. произошли до геноцида 1915 г.  В 1915-ом  был реализован  запланированный  этнический и религиозный  геноцид против  армянского и ассирийского народов»,-отметил  Фатма Калсен.
Лидер курдской партии потребовал у турецких властей  накануне  приближающегося 100-летия Геноцида армян  без предусловий  открыть  армяно-турецкую границу, предоставить гражданство  внукам  спасшихся от геноцида, удалить из учебников материалы, проповедующую вражду против армян, выплатить компенсации потомкам  жертв геноцида  и реконструировать школы и церкви армян и ассирийцев.