ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն անհանգստացած են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին, ինչպես նաեւ շփման գծում ցանկացած կորստի առնչությամբ: Այս մասին ԱՊԱ գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Նա հավելել է, որ միջադեպերի թիվը, որոնք հանգենում են մահվան եւ վիրավորվելու, հետընթաց է կայուն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ կողմերի հետ աշխատանքի իրենց ջանքերում:
«ԱՄՆ-ն եւ Մինսկի խմբի համանախագահները պատրաստ են կողմերին օգնել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներ գտնելու հարցում: Հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Համանախագահները ցանկանում են Բրյուսելում հանդիպել նախարարներ Էլմար Մամեդյարովի եւ Էդվարդ Նալբանդյանի հետ՝ հետագա քայլերը քննարկելու համար»,- նշել է Ուորլիքը (խմբ. հանդիպումները նախանշված են այսօր՝ հուլիսի 22-ին):
Միաժամանակ, նա հույս է հայտնել, որ նախագահները կընդունեն Փարիզում հանդիպելու առաջարկը: «Երբ նոյեմբերին նախագահները հանդիպեցին Վիեննայում, մենք ականատես եղանք այն հանգամանքին, որ առաջընթացը հնարավոր է: Մենք հավատում ենք, որ այս քննարկումների շարունակությունը կարեւոր քայլ կդառնա խաղաղության հասնելու ճանապարհին: Համանախագահները պատրաստ են օգնել ցանկացած միջոցներով»,- ամփոփել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Ռուսաստանը կդադարեցնի մասնակցությունը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին
Վոլոդինն ասել է, որ Ռուսաստանը չի կարող համակերպվել մի իրավիճակի հետ, երբ իրեն թույլ չեն տալիս իր դիրքորոշումն արտահայտել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում...

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ обеспокоены  по поводу любых потерь на границе Азербайджана и Армении, а также на линии соприкосновения. Об этом заявил американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик в интервью АПА.
Количество инцидентов, приводящих к смертям и ранениям,  это регресс в наших усилиях по работе со сторонами в поисках стабильного мира, заявил посредник.
«США и сопредседатели Минской группы  готовы оказать помощь сторонам в поисках мирного разрешения нагорно-карабахского конфликта. Военного решения его нет. Сопредседатели хотят встретиться с министрами Э. Мамедъяровым и Э.Налбандяном в Брюсселе, чтобы обсудить дальнейшие шаги», - отметил Уорлик (встречи намечены сегодня, 22 июля – ред).
В то же время, он выразил надежду на то, что президенты примут предложение собраться в Париже. «Когда в ноябре президенты встретились в Вене, мы стали свидетелями того, что прогресс  возможен. Мы верим, что продолжение этих обсуждений станет  важным шагом вперед  по направлению к миру. Сопредседатели готовы помочь любым способом», - заключил Джеймс Уорлик.