NEWS.am-ը որոշակի կրճատումներով մեջբերում է «Nouvelles d’Arménie» հայ ֆրանսիական ամսագրում հրապարակված պարբերականի գլխավոր խմբագիր Արա Թորանյանի՝ Ֆրանսիայի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու վերաբերյալ մեկնաբանությունը:
Վաճառո՞ւմ է արդյոք զենք Ֆրանսիան Ադրբեջանին: Սրան են մատնանշում մի քանի օր առաջ «Nouvelles d’Arménie»-ի խմբագրությունում ստացված   որոշ անհանգստացնող ազդանշաններ: Բավականին բարդ է ֆարնսիական  սպառազինության վաճառքի վերաբերյալ տեղեկությունների ստացման գործընթացը, քանի որ դա տնտեսության ամենաթափանցիկ հատվածը չէ: Այդուհանդերձ, «Intelligence Online» թերթը իր հունիսի 18-ի հրապարակման մեջ նշել է, որ «Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի Ադրբեջան այցի ընթացքում վերջինս ջանք չէր խնայում «Eurosam» կոնսորցիոմի համար, որը միավորում է «Thales» եւ «MBDA»-ն: Օլանդը խնդրում էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին, որպեսզի Բաքուն ձեռք բերի կոնսորցիումի կողմից առաջարկվող հակաօդային համակարգը Կասպից ծովում նավթահանքերի պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով»:
Եթե այս տեղեկությունը հաստատվի, այն կարող է միայն ուժեղ բարոյական բացասական արձագանք ստանալ առնվազն երկու պատճառով: Առաջինը, Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղ գործընթացի համար պատասխանատու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկն է: Հետեւապես, հարց է ծագում. Կարելի՞ է արդյոք, մի կողմից, աշխատել զենքի խլացման, իսկ մյուս կողմից՝ դրա տարածմա համար: Առավել եւս, Բաքուն, որի միայն ռազմական բյուջեն գերազանցում է Հայաստանի ՀՆԱ-ը, իր ռազմական սպառնալիքներին հավելում է նաեւ սպառազինությունների անսանձ վազքը: Բացի այդ, ի՞նչ արժեք ունի ցեղասպանության նկատմամբ հիշողությանն ուղղված աշխատանքները, եթե դրանք չեն ուղեկցվում երեւույթի կրկնման ցանկացած ռիսկը խափանող միջոցառումներով: Չէ՞ որ Իլհամ Ալիեւի կողմից պարբերաբար օգտագործվող ատելության լեզուն այսօր ուղղակիորեն հարցի տակ է դնում Հայաստանի գոյության օրինականությունը, քանի որ վերջինս պնդում է, որ այդ պետությունը կառուցված է ադրբեջանական հողերի վրա:
Հաշվի առնելով Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը տարածաշրջանում, նվազագույնը, ինչը պետք է սպասել՝ նրա դիրքերի ու տեսակետների պարզությունն ու թափանցիկությունն է, հատկապես այնպիսի զգայուն բնագավառում, ինչպիսին զենքի վաճառքն է:
Հատկապես, եթե խոսքը մի պետության մասին է, ում վարքագիծը այս համատեքստում իսկական ցավագարություն է արտահայտում:

Новости Армении – NEWS.am с некоторыми сокращениями приводит опубликованный во франко-армянском журнале «Nouvelles d’Arménie» комментарий главного редактора данного издания Ара Тораняна по поводу сообщений о том, что Франция продает вооружения Азербайджану:
Продает ли Франция оружие Азербайджану? На это указывают некоторые тревожные сигналы, поступившие в редакцию «Nouvelles d’Arménie» несколько дней назад. Довольно сложно получить информацию о продажах французских вооружений, так как это не самый прозрачный сектор экономики. Тем не менее сайт «Intelligence Online» отметил в своем издании от 18 июня, что «в ходе своего визита в Азербайджан в мае президент Франции Франсуа Олланд не жалел усилий для консорциума «Eurosam», который объединяет «Thales» и «MBDA». Он сильно просил президента Азербайджана Ильхама Алиева, чтобы Баку приобрел систему противовоздушной обороны, предлагаемую консорциумом, чтобы обеспечить защиту нефтяных месторождений на Каспии».
Если эта информация подтвердится, она может вызвать только сильное моральное неодобрение. И по крайней мере по двум причинам. Во-первых, потому что Франция является сопредседателем Минской группы ОБСЕ, ответственной за мирный процесс в Нагорном Карабахе. Следовательно, возникает вопрос: можно ли, с одной стороны, работать над тем, чтобы заглушить оружие, а с другой стороны, участвовать в его распространении? Тем более что Баку, только военный бюджет которого превышает ВВП Армении, добавляет к своим военным угрозам необузданную гонку вооружений. К тому же какую ценность имеет работа памяти в отношении геноцида, если она не сопровождается превентивной мерой против любого риска рецидива? Ведь язык ненависти, регулярно используемый Ильхамом Алиевым, сегодня напрямую ставит под вопрос легитимность существования Армении, ибо он утверждает, что это государство построено на азербайджанских землях. Из этого следует понимать худшее.
С учетом вовлеченности Франции в регион, меньшее, что можно ожидать,– это ясность и прозрачность ее позиции, особенно в такой чувствительной сфере, как торговля оружием.
Особенно если речь идет о государстве, поведение которого в этом отношении выказывает настоящую одержимость.