Արգենտինան պատրաստվում է Կենտրոնական բանկի միջոցով մարել արտարժույթով պարտքային պարտավորությունները ԱՄՆ-ի դատարանի որոշումը շրջանցելու նպատակով, որը անցյալ ամիս արգելափակել է վճարումները, ինչի արդյունքում երկիրը վեջրին 13 տարվա ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ բախվել է դեֆոլտի հետ:
Ինչպես հայտարարել է Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դե Քիրշները ժողովրդին դիմելու ընթացքում, կառավարությունը խորհրդարան կմտցնի մի օրինագիծ, որը թույլ կտա պարտատոմսերի օտարերկրյա սեփականատերերին արժեթղթերը փոխանակել նորով, հաղորդում է «Ինտեֆաքսը»:
Արգենտինան պարտքը կմարի Կենտրոնական բանկի միջոցով, այլ ոչ թե  Bank of New York Mellon կորպորացիայի միջոցով, որը ներկա պահին հանդես է գալիս՝ որպես երկրի պարտատոմսերի հարցով երաշխավոր սեփականատեր: Արժեթղթերի փոխանակությունից հրաժարվող ներդրողները նույնպես կարող են ստանալ Ազգային բանկի միջոցով, նշել է նախագահը:
Հիշեցնենք, որ արգենտինական պարտքային ճգնաժամը սրվել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանը Բուենոս-Այրեսին պարտավորեցրել է արժեթղթերի սեփականատերերին 1,33 մլրդ դոլար վճարել, ովքեր չեն համաձայնել երկրի պետպարտատոմսերի վերաձեւակերպման առաջարկություններից: Արգենտինային հաջողվել է վերակառուցել  իր պարտքային պարտատոմսերի 93%-ը, սակայն 7%-ի սեփականատերերը դատաքննություն են նախաձեռնել՝ պահանջելով ամբողջ ծավալով վճարումներ:

Аргентина собирается погашать долговые обязательства в иностранных валютах через национальный Центробанк с целью обойти решение суда США, который в прошлом месяце заблокировал выплаты, в результате чего страна столкнулась с дефолтом во второй раз за 13 лет.
Как заявила в ходе обращения к нации президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер, правительство внесет в парламент законопроект, который позволит иностранным держателям облигаций обменять бумаги на новые. Эти новые бонды будут переведены в национальную юрисдикцию с сохранением прежних параметров выпусков, сообщает Интерфакс.
Аргентина будет выплачивать долг через Центробанк, а не через Bank of New York Mellon Corp., который в настоящий момент выступает доверительным собственником по облигациям страны. Инвесторы, которые откажутся от обмена бумаг, также смогут получить выплаты через Нацбанк, отметила президент.
Напомним, аргентинский долговой кризис обострился после того, как Верховный суд США обязал Буэнос-Айрес выплатить $1,33 млрд держателям ценных бумаг, которые не согласились с условиями предложенной реструктуризации по гособлигациям страны. Аргентине удалось реструктурировать 93% своих долговых обязательств, однако владельцы 7% долга инициировали судебное разбирательство, потребовав оплаты в полном объеме.