Գիտնականները ծավալուն հետազոտություն են անցկացրել, որի արդյունքները ցույց են տվել, որ շատ խիստ դիետաներով տարվելը կարող է ալկոհոլիզմի պատճառ դառնալ:
Ֆլորիդայի համալսարանի գիտաշխատողները փորձ են անցկացրել, որը 10 տարի է շարունակվել: Դրան մասնակցել է 1340 կամավոր: Հետազոտության արդյունքները ստիպել են գիտնականներին կասկածել խիստ դիետաների արդյունավետությանը: Պարզվում է՝ որքան վաղ են մարդիկ խիստ սահմանափակում իրենց ուտելիքը, այնքան շատ տհաճությունների են հանդիպում ապագայում: Այս մասին գրում է «MegaMed Portal»-ը:
Օրինակ՝ հետազոտության ժամանակ պարզվել է, որ փորձի մասնակիցները, որոնց սննդակարգում կալորիաները չեն գերազանցել 900 կկալը, արդյունքում երեք անգամ ավելի հաճախ են ալկոհոլային կախվածություն ունեցել: Նրանք, ովքեր դիետաների չեն հետեւել եւ առողջ ապրելակերպ են վարել, ալկոհոլիզմի հակվածություն գրեթե չեն դրսեւորել:

Учеными проведено масштабное исследование, результаты которого показали, что увлечение очень строгими диетами может стать прямым путем к алкоголизму.
Научными сотрудниками университета Флориды проведен эксперимент, который длился 10 лет, участие в нем приняли1340 добровольцев. Результаты длительного исследования заставили ученых засомневаться в пользе строгих диет. Оказывается, что чем раньше люди начинают сильно ограничивать себя в еде, тем с большими неприятностями им предстоит столкнуться в будущем, сообщает MegaMed Portal.
Например, во время исследования выяснилось, что те участники эксперимента, рацион питания которых по калорийности не был больше 900 ккал, в результате на треть чаще впадали в алкогольную зависимость. Те же, кто не придерживался диеты и соблюдал здоровый образ жизни, почти не проявляли сильной тяги к алкоголю.