Դատելով Հայաստանի անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի հուլիսյան տեղեկատվությունից, մայրաքաղաքային բնակարանների շուկայական գները բացարձակապես ոչ մի փոփոխությունների չեն ենթարկվել: Ինչպես եղել են հունիսին, նույն կերպ եւ մնացել են հուլիսին: Պաշտոնական տվյալների կերպափոխումները վաղուց են սկսվել, դեռ անցած տարվա գարնանը: Ավել վառ դրանք դրսեւորվել են մայրաքաղաքի Կենտրոն էլիտար վարչական շրջանում:
Անցած տարվա ապրիլին նշված շրջանում բնակարանների 1 քառ. մետրը, նախորդ ամսվա համեմատությամբ, բարձրացել էր 2 հազար դրամով՝ կազմելով ուղիղ 428 հազար դրամ: Դրանից հետո Պետկոմիտեի ամենամսյա հաշվետվություններում տխուր մոնոտոնությամբ շրջանառվում էր հենց այս մեծությունը: Մայրաքաղաքի մյուս շրջաններում եւս գները առանձնահատուկ շարժընթացությամբ աչքի չեն ընկել:
Վերջին 17 ամիսների ընթացքում գների «ոչ մեծ» աճ է նկատվել հեռավոր եւ բնակչության թվաքանակով ոչ այդքան մեծ Նուբարաշեն ծայրամասում՝ «քառակուսու» համար՝ 5 հազար դրամ, կամ 3,3% աճ: Երկրորդ տեղում է հայտնվել Մալաթիա-Սեբաստիայի շրջանը՝ համապատասխանաբար 3,7 հազար դրամ եւ 1,6% ցուցանիշներով: Երեւանի մյուս շրջաններում գների հավելաճը ավելի քիչ է՝ ձգտելով վերոհիշյալ Կենտրոն շրջանի զրոյականին:
Սակայն շատերի մոտ այս «համեստ» թանկացումը կասկածներ է հարուցում: Գաղտնիք չէ, որ անշարժ գույքի հայաստանյան շուկայում առաջարկը գերազանցում է գնողունակ պահանջարկը, եւ այդ պայմաններում գների աճը պարզապես անհեթեթություն է:
Պաշտոնական տվյալներով՝ մայրաքաղաքում ավելացել է բնակարանների առքուվաճառքի գործարքների թիվը: Ինչպես հայտնի է, սոցիալական բնակարանային ծրագրի շրջանակներում պետությունը սուբսիդավորում է հիպոթեքային վարկերը: Մասնավորապես «Մատչելի բնակարան երիտասարդ լրագրողներին, բժիշկներին, մանկավարժներին եւ մարզիկներին» նախագծի շրջանակներում  շահագործման են հանձնվել Ավան շրջանի Ծարավ Աղբյուր փողոցի բազմաբնակարան տները: Նախագծից 338 մարդ է օգտվել:
Անշարժ գույքի գործակալություններից մեկի կայքում հայտարարություն է տեղադրված նույն փողոցում նոր բնակարանի արժեքի մասին: Հաշվարկներով՝ առաջարկի գները տատանվում են մեկ քմ-ի համար 838-909 դոլարի սահմաններում: Մեկ քմ-ի պաշտոնական միջին գինը հուլիսին կազմել է 639 դոլարին համարժեք դրամ, բայց արժեքների տարբերությունն ամբողջովին հասկանալի է: Այդ արժեքի վրա ազդում է ինչպես նոր բնակարանի գործոնը, այնպես էլ շենքերի հարմար վայրում տեղակայված լինելը:
Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման աջակցության ծրագրերի համար հատկացվեց եւս 6,5 մլն դրամ՝ 880 շահառուի համար

Судя по июльской информации Государственного комитета кадастра недвижимости Армении, средние рыночные цены столичных квартир не претерпели абсолютно никаких изменений. Какими были в июне, точно такими же остались в июле. Метаморфозы с официальными данными начались давно, еще весной прошлого года. Наиболее ярко они проявились по элитарному административному району столицы Кентрон.
В апреле прошлого года средняя рыночная цена 1 квадратного метра площади квартир в указанном районе повысилась, по сравнению с предыдущим месяцем, на 2 тыс. драмов, составив в итоге ровно 428 тыс. драмов. С тех пор в отчетах Госкомитета каждый месяц с унылой монотонностью фигурирует эта величина. По другим же районам столицы цены особой динамичностью не отличались.
За последние семнадцать месяцев «наибольший» рост цен имелся в отдаленной и небольшой по численности населения окраине Нубарашен - на 5,0 тыс. драмов за «квадрат», или же на 3,3%. На втором месте оказался район Малатия-Себастия, с показателями соответственно 3,7 тыс. драмов и 1,6%. По другим районам Еревана прирост цен был еще меньше, доходя до нулевого по упомянутому району Кентрон.
Но, у многих даже это «скромное» подорожание вызывает сомнения. Ведь не секрет, что на нашем рынке жилья предложение на порядки превышает покупательский спрос, и в этих условиях рост цен просто абсурден.
Опять же по официальным данным, в столице увеличилось количество сделок по купле-продаже квартир. Как известно, государство, в рамках программы социального жилья, субсидирует ипотечные кредиты. В частности, по проекту «Доступная квартира молодым журналистам, врачам, педагогам и спортсменам» были сданы в эксплуатацию многоквартирные дома на улице Царав Ахбюр, района Аван. Этим проектом успели воспользоваться 338 человек.
На сайте одной риелторской конторы размещены объявления о стоимости новых квартир на той же улице. По расчетам, цены предложения варьируются от $838 до $909 за 1 квадратный метр площади. Официальная средняя цена «квадрата» в этом составляла в июле $639, в эквиваленте. Но, разница в стоимости вполне понятна. Сказывается как фактор новой квартиры, так и выгодная дислокация зданий – в наиболее близкой к центру столицы части района Аван.