«Նաիրիտի» գործարանը լիովին կարելի է միացնել իրանական գազային բարտերին: Այսօր՝ սեպտեբերի 2-ին, լրագրողներին իր կարծիքը հայտնեց Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Նրա խոսքով՝ «Նաիրիտը» եւ Երեւանի ՋԷԿ-ը, որն այսօր գազի դիմաց էլեկտրականություն է արտահանում Իրան, կարելի է միավորել Երեւանի Հարավային արդյունաբերական հանգույցին: «Նաիրիտը» իր կաուչուկի մի մասը կարող է փոխանակել գազով, իսկ մնացածը վաճառել՝ տոննայի դիմաց 6 հազար դոլարով:
Սաֆարյանը նշեց, որ արտադրության վերականգնման դեպքում, «Նաիրիտը» տարեկան 100-120 մլն խմ գազ կօգտագործի, այն դեպքում, երբ Երեւանի ՋԷԿ-ն արդեն օգտագործվում է 480-ը: Իսկ սա նշանակում է, որ նշված սխեմայի ընդլայնումը ոչ այդքան մասշտաբային է եւ լիովին իրատեսական:
Հիշեցնենք, որ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն 2010թ. ապրիլից դադարեցրել է արտադրությունը: 2013թ. հաղորդվել էր ռուսական «Ռոսնեֆթի» կողմից գործարանում ներդրումներ կատարելու ծրագրերի մասին:

Завод «Наирит» вполне можно подключить к иранскому газовому бартеру. Такое мнение высказал журналистам 2 сентября председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян. По его словам, «Наирит» и Ереванскую ТЭЦ, ныне экспортирующую в Иран электричество в обмен на газ, можно объединить в Южный промышленный узел Еревана. «Наирит», который можно будет задействовать на иранском газе, будет отдавать часть каучука в оплату полученного газа, а остальное продавать по 6 тысяч долларов за тонну.
При возобновления производства, отметил Сафарян, «Наирит» потреблял бы 100 – 120 млн. кубометров газа в год, тогда как Ереванская ТЭЦ уже сейчас потребляет около 480. А значит, расширение указанной схемы не столь масштабно и вполне реалистично.
Напомним, ЗАО «Завод Наирит» простаивает с апреля 2010 г. В 2013 г было сообщено о планах инвестиций в завод со стороны российского концерна «Роснефть», который проводит там пред-ТЭО.