ԵԽԽՎ իրավական եւ մարդու իրավունքների հարցերի կոմիտեն միաձայն հայտարարություն է ընդունել, որով ափսոսանք է հայտնում Ադրբեջանում վերջերս իրավապաշտպանների եւ հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդների կալանավորման եւ ազատազրկման դատապարտման առթիվ:
Կոմիտեն  անհանգստություն է հայտնել, որ ԵԽ Նախարարների կոմիտեում Ադրբեջանի նախագահության ընթացքում, Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության հարգելի ակտիվիստները կալանքի են ենթարկվել կեղծ մեղադրանքներով: Մասնավորապես նշվում են Լեյլա Յունուսի եւ Ռասուլ Ջաֆարովի, Արիֆ Յունուսի եւ Անար Մամեդլիի, Անտիգամ Ալիեւի, Բաշիր Սուլեյմանլիի եւ Հասան Հուսեյնլիի անունները:
«Կոմիտեն համարում է, որ այդ կալանավորումները եւ դատավճիռները կատարվել են ակտիվիստների կողմից քննադատակար կարծիքների պատճառով»,-նշվում է հայտարարությունում:
ԵԽԽՎ կոմիտեն կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին ազատ արձակել ակտիվիստներին, ձեռնպահ մնալ չպատճառաբանված հետապնդումներից եւ ապահովել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի նորմերի կատարումը:
ԵՄ կոմիտեն անհամբերությամբ սպասում է իր զեկուցողի զեկույցին «Ադրբեջանի նախագահությունը ԵԽ-ում. Ինչպիսի հետեւանքներ մարդու իրավունքների պահպանման համար» թեմայով:

Комитет ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека единогласно принял заявление, выражающее сожаление в связи с недавними арестами и осуждением в отношении правозащитников и лидеров неправительственных организаций в Азербайджане.
Комитет выразил обеспокоенность в связи с тем, что в период председательства Азербайджана в Комитете министров, уважаемые активисты гражданского общества были помещены в предварительное заключение по сфабрикованным обвинениям. В частности называются имена Лейлы Юнус и Расула Джафарова, Арифа Юнуса и Анара Мамедли, Антигама Алиева, Башира Сулейманли и Хасана Гусейнли. «Комитет считает, что эти аресты и судимости были произведены в отместку за критические мнения, высказанные активистами»,- отмечается в заявлении.
Комитет ПАСЕ призывает власти Азербайджана освободить активистов, воздерживаться от неоправданного преследования в отношении других и обеспечить применение норм, изложенных в Европейской конвенции по правам человека.
Члены комитета напоминают, что полное уважение свободы выражения мнений, собраний и ассоциаций является необходимым условием для функционирования любого демократического и плюралистического общества, к которому Азербайджан стремится как член Совета Европы. Комитет с нетерпением ждет доклад своего докладчика на тему «Председательство Азербайджана в Совете Европы: какие последствия для соблюдения прав человека?»