Քալիֆորնիական «Hendo» ընկերությունը ցուցադրել է թռչող տախտակի՝ հովերբորդի մոդելը: Այդ մասին հաղորդում է «Gazeta.ru»-ն:
Հովորբորդ ստեղծելու փորձեր, ինչպես հաղորդում է աղբյուրը, բազում անգամ ձեռնարկվել են «Հետ դեպի ապագա 2»(1989թ.) ֆիլմի ցուցադրությունից հետո, որտեղ գլխավոր հերոսը թռչող տախտակի վրա է ընթանում: Դրա մշակման մասին լուրեր տարածել էր ինքը ռեժիսորը:
Մշակող ընկերությունը պնդում է, որ թռչող տախտակի մոդելն աշխատող է եւ այն հնարավոր է արդեն հիմա ձեռք բերել՝ նախագծին 10 հազար դոլար նվիրաբերելով: Այժմ մշակողները 10 պատրաստի հովերդբորդներ ունեն, որոնք կարող են թռչել հարթ մետաղական հարթության վրա 7 րոպեի ընթացքում:
Ընդհանուր առմամբ «Hendo»-ն թռչող տախտակների առաջին խոշոր չափաբաժնի համար ցանկանում է 250 հազար դոլար հավաքել: Այս պահին հավաքել են 6,6 հազար դոլար:

Калифорнийская компания Hendo представила модель летающей доски - ховерборда. Об этом сообщает Gazeta.ru
Попытки создать ховерборд, как уточняет источник, предпринимались много раз с момента выхода фильма «Назад в будущее 2» (1989), где главный герой катается на летающей доске. Слухи о ее разработке распространял и сам режиссер фильма.
Компания-разработчик утверждает, что модель летающей доски рабочая и ее можно приобрести уже сейчас, пожертвовав проекту $10 тысяч. Сейчас у разработчиков 10 готовых ховербордов, которые могут парить над гладкой металлической поверхностью в течение семи минут.
Всего Hendo хотят собрать $250 тысяч для запуска первой крупной партии летающих досок. На данный момент собрано $6,6 тысяч.