Եթե Ռուսաստանը ճանաչի նոյեմբերի 2-ին ԴԺՀ-ում եւ ԼԺՀ-ում նախատեսված ընտրությունների արդյունքները, ԵՄ-ն կարող է խստացնել հակառուսական պատժամիջոցները, հայտնում է «Կոմերսանտ» թերթը` վկայակոչելով ԵՄ կառույցների իրազեկ աղբյուրին:
Թերթը հիշեցնում է, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ԴԺՀ-ի եւ ԼԺՀ-ի ընտրություններ անվանել էր Մինսկի պայմանավորվածությունների կարեւորագույն ուղղություններից մեկը, վստահեցնելով, որ Մոսկվան կճանաչի դրանց արդյունքները:
Ընտրությունների անօրինականության մասին հայտարարել են  արտասահմանյան եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ նոր բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին եւ Մոսկվայում ԵՄ դեսպան Վիգաուդաս Ուշացկասը:  Նույն կերպ է արտահայտվել նաեւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
ԵՄ կառույցներում թերթի աղբյուրը հասկացրել է, որ Բրյուսելը կարող է խստացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ, եթե այն ճանաչի նոյեմբերի 2-ի քվեարկության արդյունքները:  «Այդ ճանաչումը կարող է բացասական հետեւանքներ ունենալ: Ռուսաստանը նպաստում է ոչ թե  ճգնաժամի կարգավորմանը, այլ դրա՝ հավանական կոնֆլիկտի վերաճելուն», - իր աղբյուրի խոսքերն է մեջբերում թերթը:

Если Россия признает итоги намеченных на 2 ноября выборов в ДНР и ЛНР, Евросоюз может ужесточить антироссийские санкции. Об этом сообщает газета Коммерсант, ссылаясь на информированный источник в структурах ЕС.
Газета напоминает, что глава МИД РФ Сергей Лавров назвал выборы в ДНР и ЛНР одним из важнейших направлений Минских договоренностей, заверив, что Москва, признает их результаты.
О неправомочности выборов заявили новый верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини и посол ЕС в Москве Вигаудас Ушацкас. В схожем духе высказался и президент США Барак Обама.
Источник издания в структурах ЕС дал понять, что Брюссель может ужесточить санкции против России, если она признает итоги голосования 2 ноября. «Это признание может иметь негативные последствия. Признавая эти выборы легитимными, Россия способствует не урегулированию кризиса, а наоборот - трансформации его в замороженный конфликт», - приводит газета слова своего источника.