Մերձավոր Արեւելքում վերջին շրջանում  ազդեցության ոլորտների պայքարը ավելի է սաստկացել։ Իսլամական աշխարհում առաջնորդության պայքարում Իրանի նոր մրցակիցը՝ Թուրքիան, լուրջ քայլերի է անցել։  Մասնավորապես՝ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը, ի դեմս վարչապետ  Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, Թուրքիայի ազդեցությունն ու հեղինակությունը  մահմեդական աշխարհում մեծացնելու եւ  Մերձավոր Արեւելքում իր գերակայությունը հաստատելու համար, օգտագործելով  նաեւ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը, լուրջ տարաձայնության մեջ է մտել Իսրայելի հետ։  Էրդողանը, իսլամական աշխարհում  պաղեստինյան ժողովրդի բարերարի ու փրկչի տիտղոսին արժանանալու  համար գնաց ռադիկալ ճանապարհով՝ անխնա քննադատելով եւ վիրավորելով Իսրայելին։
Նոր շրջանի թուրք-իսրայելական լարվածության սկիզբը դրվեց 2009-ին՝ Դավոսում, երբ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը  մեղադրեց Իսրայելին պաղեստինյան խաղաղ բնակչության կոտորածի մեջ եւ հրապարակավ  հեռացավ դահլիճից։  Այս միջադեպը համարվում է պատասխան այն բանի, որ 2008-ի վերջին Իսրայելի վարչապետ Էհուդ Օլմերտը այցելում է Թուրքիա,  եւ նրա այցից մի քանի օր հետո Իսրայելը սկսում է հարձակումը Գազայի վրա:  Գազայի դեմ ռազմական գործողություններից օրեր առաջ Իսրայելի նախագահի այցը Թուրքիա այն տպավորությունը թողեց, որ Թուրքիան աջակցել էր Իսրայելին՝ հարձակման համար, որն  իսլամական աշխարհին տրամադրեց Թուրքիայի դեմ`  մահմեդական  խաղաղ բնակչության կոտորելու համար Իսրայելին աջակցելու մեջ: Սակայն Թուրքիան փորձեց ապացուցել, որ Իսրայելի կողմից նախապատրաստվող ռազմական գործողության մասին տեղյակ չէր։  Թուրքական իշխանությունները չկարողացան կուլ տալ այս վիրավորանքը, որ Իսրայելը Թուրքիային հանում էր իսլամական աշխարհի դեմ:  Էրդողանի Դավոսյան պահվածքի պատասխանը Իսրայելը տվեց մի փոքր ուշ՝ 2010-ի հունվարին՝  աթոռային ճգնաժամով, երբ Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանին Թուրքիայում ցուցադրվող հակաիսրայելական մի սերիալի դեմ  բողոքի նոտա հանձնելու համար կանչել էին ԱԳՆ եւ ավելի ցածր աթոռի վրա նստեցրել։ Ճիշտ է, Թուրքիայի ճնշման տակ Իսրայելը ներողություն խնդրեց, սակայն իր անելիքը արդեն արել էր։
Թուրքիայում 2002-ի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակած «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը, որն իր ղեկավարների անցյալ քաղաքական գործունեության հետ կապված վաստակել է իսլամիստական կուսակցության անուն, ավելի ուշ այլ անակնկալ մատուցեց՝ դրսեւորելով նեոօսմանիզմի քաղաքականություն։  Նեոօսմանիզմի քաղաքականության ճարտարապետներից՝  Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հռչակած այսպես ասած «զրո խնդիր հարեւանների հետ» քաղաքականությունը ուղղված էր հիմնականում իսլամական աշխարհի հետ հարաբերություններին, քանի որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի թուրքական իշխանությունների կողմից տապալումը ցույց տվեց, որ նրանք հետաքրքրված չեն Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ։ Այսինքն՝  Թուրքիայի առաջնային  նպատակներից մեկը իսլամական աշխարհում իր ազդեցության տարածումն է, սակայն «զրո խնդիր հարեւանների հետ» ասելով հարցը չէր լուծվում։  Հայաստանին 17 տարի շրջափակման մեջ պահող Թուրքիան սկսեց հանդես գալ Իսրայելի կողմից շրջափակված Գազային օգնելու, եւ Իսրայելին քննադատելու ուղղությամբ։
Մայիսի 31-ի միջադեպով, երբ Գազայի հատված «մարդասիրական օգնություն» տանող նավերի կալանման ժամանակ Իսրայելի զինվորականների կողմից սպանվեց 9 թուրք ակտիվիստ, Մերձավոր Արեւլքում արձանագրվեց նոր զարգացումների սկիզբը։
Աշխարհը ցնցված էր, թե ինչո՞ւ են իսրայելցի զինվորականները կրակել անզեն մարդկանց վրա։ Իսրայելի պատասխանը կոնկրետ էր.  Ակտիվիստները սպառնացել են իսրայելցի զինվորների անվտանգությանը։ Օրեր անց թուրքական Hurriyet-ում  լուսանկարներ տպվեցին, որտեղ երեւում էին նավի վրա գտնվող ակտիվիստների կողմից ծեծի ենթարկված արյունլվա իսրայելցի զինվորականները։  Ըստ որոշ տվյալների՝ հենց էրդողանի կուսակցությունն է կատարել Գազայի հատված մարդասիրական օգնություն տանող նավատորմի ֆինանսավորումը։  Այսինքն՝ թուրքական իշխանությունները գիտակցաբար գնացին Իսրայելի հետ առճակատման։
Թուրքական իշխանությունները բացահայտ կասկածներ հայտնեցին, որ մայիսի 31-ին թուրքական Mavi Marmara նավի դեմ իսրայելական գործողությունները, եւ նույն օրը Թուրքիայի Իսքենդերուն նահանգի ռազմածովային զորամասի վրա կատարած PKK-ի հարձակումը, որի ժամանակ սպանվել է 7 թուրք զինվորական, չեն կարող զուգադիպություն լինել։  Թուրքիայում նորություն չէ, երբ PKK-ի գործողություններում փորձում են կապ տեսնել Իսրայելի հետ։ Թուրքական մամուլում դրա վառ փաստերը շատ են։ Սակայն, ինչպես հետագայում պարզվեց, Իսքենդերունի հարձակմանը PKK-ն ամիսներ առաջ էր սկսել նախապատրաստվել։
Էրդողանի՝ Իսրայելի դեմ սկսած սպառնալիքների բումը կարճ տեւեց, եւ սահմանափակվեց միայն մահմեդական երկրներում հակաիսրայելական բողոքի միջոցառումներում Էրդողանի նկարները պարզելով, ինչպես նաեւ մամուլում հայտնված տեղեկություններով, թե Պաղեստինում սկսել են իրենց նոր ծնված երեխաներին Էրդողան կոչել։  Արաբական մի շարք երկրներում Էրդողանի կամ Թուրքիայի նկարով հակաիսրայելական բողոքի ցույցերը պարզապես իրադարձության մի աննշան կողմն են։  Արաբական մամուլում հայտնված հրապարակումները ցույց են տալիս, որ իսլամական աշխարհը գիտակցում է Թուրքիայի իրական եւ հեռուն գնացող նպատակները։ Օսմանական լուծը դարերով կրած արաբական աշխարհը ոգեւորված չէ Թուրքիայի նեոօսմանիստական նկրտումներով, եւ լավ հասկանում են Էրդողանի պոպուլիստական ելույթների իրական կողմը։  Այնուամենայնիվ արաբական աշխարհը առիթը բաց չի թողնի, եւ  կփորձի Իսրայելի դեմ օգտագործել Թուրքիայի խաղաքարտը։
Թուրքական իշխանությունները հակաիսրայելական արշավի դադարեցման կամ դրա թուլացման համար մի քանի պատճառներ ունեն.  1.Թուրքիան միջազգային հանրությունից չստացավ համապատասխան աջակցություն, 2. Իսրայելի հետ ռազմական ոլորտում համագործակցությունը դեռեւս  կարեւոր է Թուրքիայի համար, 3. Թուրքիայում PKK-ն սկսեց աննախադեպ ակտիվություն ցուցաբերել՝ օրերի ընթացքում  երկրում ստեղծելով քաոս եւ անկառավարելիության տպավորություն։   3-րդ գործոնը  Թուրքիայի օրակարգից շատ արագ դուրս մղեց  Mavi Marmara-ի դեմ իրականացված գործողությունների հետեւանքների քննարկումները։ Պարզ դարձավ, որ չլուծված խնդիրները Թուրքիային ամեն վայրկյան կարող են նեղ դրության մեջ գցել։ Իսկ չլուծված խնդիրների պակաս Թուրքիան բոլորովին չի զգում։ Եւ ինչպես գրել էր թուրքական Aksiyon-ը. «Թուրքիայի հզորացման ճանապարհին մի անծանոթ ձեռք Թուրքիային կրկին փորձում է հետ տանել նախկին՝ քաոսով լեցուն օրերը»:

By Andranik Ispiryan
The struggle for influence has lately intensified in the Near East. Turkey, Iran’s new rival in the struggle for leadership in the Islamic World, has made serious steps. Specifically, for Turkey to extend its influence over the Muslim World and consolidate its positions in the Near East, the ruling party, Justice and Development, in the person of Turkish Prime Minister Recep Erdogan, took advantage of the Israeli-Palestinian conflict and entered into a serious disagreement with Israel. To get the title of benefactor and savior of the Palestinian people, Erdogan chose a radical way – leveling severe criticism and hurling insults at Israel.
Turkish-Israeli tension was generated in Davos, Switzerland, in 2009, when the Turkish Premier charged Israel with slaughtering civilians in Palestine and walked out. That incident is considered a response to Israeli Premier’s Ehud Olmert’s visit to Turkey late in 2008, which was followed by Israeli attacks on Gaza a few days later. The Israeli Premier’s visit to Turkey just a few days before the attacks on Gaza left the impression Turkey was supporting Israel. Turkey thus set the Islamic World against itself. However, Turkey tried to prove it was not informed of the military operations planned by Israel. The Turkish leadership just could not swallow that insult – Israel’s setting the Islamic World against Turkey. A little later, in January 2010, Israel gave its response to Erdogan’s behavior in Davos. The Turkish Ambassador to Israel was summoned to the Israeli Foreign Office and issued a note of protest against an anti-Israeli TV series being shown in Turkey. Moreover, the Turkish Ambassador was offered a lower chair. True, later, under Turkey’s pressure, Israel offered official apologies. However, it had done what it had sought to.
The Justice and Development Party, which won the 2002 parliamentary elections in Turkey - as well as a reputation of an Islamic party due to its leaders’ previous political activities - sprang another surprise by launching a Neo-Ottomanism policy. The so-called “zero problems with neighbors” policy declared by one of the architects of the Neo-Ottomanism policy was chiefly intended for the Islamic World – the Armenian-Turkish reconciliation process failed by the Turkish authorities demonstrated their unwillingness to improve relations with Armenia. That is, one of Turkey’s priorities is extending its influence over the Islamic World. However, zero-problems-with-neighbors statements alone did not settle all the issues. Turkey, which has been maintaining Armenia’s blockade for 17 years, started assisting Israel-blockaded Gaza and criticizing Israel.
The May 31 incident, when Israeli commandos killed nine Turkish activities in storming the ships carrying “humanitarian aid” to Gaza, ushered in a new stage in the developments.
The world was shocked at why the Israeli commandos fired at unarmed people. Israel gave a concrete answer: the activists threatened the Israeli soldiers. A few days later, the Turkish Hurriyet newspaper published photos of bleeding Israeli soldiers beaten up by the activities aboard the ship. According to some information it was Erdogan’s party that sponsored the flotilla with aid for Gaza. That is, the Turkish leaders deliberately came into conflict with Israel.
The Turkish authorities voiced grave doubts that the Israeli attack on the Mavi Marmara on May 31 and the Kurdistan Workers Party (PKK) militants’ attack on the İskenderun naval unit the same day, with seven Turkish servicemen killed, were a mere coincidence. Trying to establish any link between incidents and Israel is not a new thing for Turkey. The Turkish press is replete with such salient facts. However, an investigation proved that the PKK had prepared the attack several months before.
Erdogan’s “short-term” threats against Israel reached their climax in the form of anti-Israeli actions in Muslim countries. Erdogan’s pictures were used, and the press reported cases of newly born children being named Erdogan. The anti-Israeli actions in a number of Arab states were just an insignificant aspect of the developments. The articles in the Arab press show the Islamic World is well aware of Turkey’s real, far-reaching designs. The Arab world, which had for centuries been under the Ottoman yoke, is not at all enthusiastic about Turkey’s Neo-Ottoman aspirations and is well aware of the true nature of Erdogan’s populist statements. Nonetheless, the Arab world will not miss its chance to play the Turkish card against Israel.
The Turkish leaders either stopped or stepped down the anti-Israeli campaign for the following reasons: 1. Turkey did not get the necessary support from the international community; 2. Military cooperation with Israel is still important for Turkey; 3. The PKK, within a few days, showed unprecedented activity, creating chaos and causing a sense of uncontrollability inside the country. This caused Turkey to remove the discussions of the consequences of Israel’s attack on the Mavi Marmara from the agenda. It was clear that the unsettled issues might create difficulties for Turkey any moment. As the Turkey-based Aksiyon magazine wrote: “As Turkey is gaining strength, an unseen hand is trying to bring it back - to the days of chaos.”