Մի քանի օրից վերջապես շահագործման կհանձնվի Գյումրու Մուշ–2 թաղամասում կառուցված բազմաբնակարանային շենքերը` նախատեսված երկրաշարժից անօթեւան 1056 ընտանիքների համար:
Նորակառույց թաղամասում կատարված շինարարական աշխատանքների որակին ծանոթանալու նպատակով «Շիրակ կենտրոնի» ներկայացուցիչները այսօր՝ հուլիսի 7-ին այցելել են թաղամաս, ուր դիտարկել են մի շարք շենքերի  բնակարաններում կատարված ներքին հարդարման աշխատանքները: Դիտարկումներով թեեւ կատարված աշխատանքների որակը հեռու է գերազանց լինելուց, սակայն բնակվելու համար կարելի է համարել տանելի:
Անշուշտ պատկերը պարզապես սարսափելի կլիներ, եթե անցած տարվա դեկտեմբերին շինհրապարակ այցելած Հայաստանի նախագահի կարգադրությամբ չվերանորոգվեին եւ չկահավորվեին նորակառույց բնակարանները: «Կարծում ենք գոնե ապագայի համար պետք է դասեր քաղեն ինչպես շինարարությունը իրականացնող «Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ–ն, այնպես էլ  մեր բարձրաստիճան պաշտոնյաները եւ նման մեծ ծավալ ունեցող շինհրապարակներ իրենց այցելությունները կազմակերպեն ոչ թե շինաշխատանքների ավարտին, այլ ընթացքում, շինարարության որակին էլ ուշադրություն դարձնեն ի սկզբանե»,- նշել են ՀԿ-ի ներկայացուցիչները:
Հատուկ շեշտվել է, որ նորակառույց թաղամասի ամենամեծ թերություններից մեկն էլ կանաչ տարածքների ոռոգման համակարգի բացակայությունն է:

Через несколько дней в квартале Муш-2 армянского города Гюмри наконец будут сданы в эксплуатацию многоэтажные здания, предназначенные для 1056 семей, оказавшихся без крова в результате Спитакского землетрясения в 1988 г.
С целью ознакомиться с качеством проведенных строительных работ в новом квартале, представители «Ширакского центра» 7 июля посетили район, изучив проведенные в ряде квартир работы по внутреннему убранству. Согласно выводам, качество работ далеко от идеального, однако для поселения приемлемо.
Картина была бы просто ужасающей, если бы по указанию президента Армении, который побывал на строительной площадке в прошлом году, квартиры не были бы отремонтированы и обустроены мебелью. «Мы считаем, что это должно быть уроком как для строительной компании «Глендел Хилз», так и для наших высокопоставленных чиновников, которые должны посещать строительную площадку не по окончанию работ, а в ходе работы и изначально проявлять внимание к процессу», - отметили представители.
Было особенно подчеркнуто, что один из самых больших недостатков новостройки – отсутствие системы орошения зеленых участков квартала.