Բահրեյնի երկու քաղաքացիները ձերբակալվել են Կահիրեի օդանավակայանում,  երկրից հնարժեք իրեր դուրս բերելու փորձ կատարելիս: Վերջիններիս ուղեբեռում մաքսայինները հայտնաբերել են Եգիպտոսի թագավորներ Ֆարուկի եւ Ֆուադի պատկերներով 1918թ. հատված մետաղադրամներ, 1881թ. թվագրված փաստաթղթեր, Պաղեստինի վրա ռազմական արշավանքների մասին գրքեր, ինչպես նաեւ 1838թ. տպագրված գրքեր, Պաղեստինի եւ Սիրիայի հնագույն քարտեզներ եւ Ղուրանի հազվագյուտ նմուշներ:
Հատուկ հանձնաժողովը հաստատել է առգրավված իրերի բսիկությունն ու հատուկ արժեքավորությունը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ձերբակալված ուղեւորները հայտարարել են, որ այդ հնությունները ձեռք են բերել հարազատներին նվիրելու նպատակով: Սակայն մաքսայինները կարծում են, որ ձերբակալել են հնավաճառների:

Два подданных Бахрейна были задержаны в аэропорту Каира при попытке вывезти из страны антиквариат. В их багаже таможенники обнаружили отчеканенные в 1918 году монеты с изображением королей Египта Фарука и Фуада, документы, датированные 1881 годом, книги военных походов на Палестину, а также книги, напечатанные в типографии эмира в 1838 году, старинные карты Палестины и Сирии и редкие экземпляры Корана.
Специально созданная комиссия подтвердила подлинность и особую ценность изъятых вещей,сообщает РИА Новости
Задержанные пассажиры заявили, что они приобрели раритеты для подарков своим родственникам. Однако таможенники считают, что задержали торговцев древностями.